Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Lokal usługowy w domu – jak dostać kredyt hipoteczny

Mieszkaniowy kredyt hipoteczny docelowo ma służyć finansowaniu budowy (lub kupna) lokalu mieszkalnego. Jednak obecnie wiele banków umożliwia połączenie finansowania części mieszkalnej z budową lub kupnem lokalu usługowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taki kredyt?

Kiedy można dostać jeden kredyt na budowę domu z częścią usługową?

Największym problemem podczas starania się o finansowanie takiej nieruchomości, jest ustalenie proporcji między częścią mieszkalną a komercyjną. Granicą jest zwykle 30 proc. całkowitej powierzchni użytkowej (tyle może maksymalnie zajmować lokal przeznaczony na działalność gospodarczą w domu). Takie wymagania stawiają m.in. Credit Agricole czy Bank Millennium.

 

Poszukując kredytu „2 w 1” możemy natknąć się także na dodatkowe wymagania, związane m.in. z wysokością wkładu początkowego. W niektórych bankach konieczny będzie 30 proc. wkład własny od wartości inwestycji, w innych będzie to zaledwie 10 proc.

Nie w każdym banku otrzymasz kredyt „2 w 1”

W niektórych bankach finansowanie takiej inwestycji jednym kredytem nie jest na obecną chwilę w ogóle możliwe. Jak podaje portal Bankier.pl, budowy lub kupna domu z lokalem usługowym nie sfinansujemy kredytem hipotecznym za pośrednictwem banków tj. Citi Handlowy czy Alior Bank.

Co jest potrzebne do uzyskania kredytu?

Jednym z najważniejszych dokumentów do uzyskania kredytu na budowę jest kosztorys inwestorski. Osoba starająca się o kredyt musi określić w tym dokumencie przybliżone koszty budowy domu. Dane, które zostaną zawarte w kosztorysie, są bardzo istotne, ponieważ stanowią podstawę do prowadzenia negocjacji z bankiem.

Kosztorys inwestorski dla banku – jak sporządzić?

W kosztorysie powinniśmy umieścić przede wszystkim harmonogram prac budowlanych, ponieważ na tej podstawie bank będzie mógł ustalić terminy udzielenia transz kredytu. Poza harmonogramem musimy określić szacunkowe koszty budowy domu dla poszczególnych etapów. Pamiętajmy przy tym, by uwzględnić cenowy margines błędu (zwykle 10 %).

Kosztorys inwestorski powinien być sporządzony na podstawie projektu budowlanego lub pomiaru robót. Najlepiej jest podzielić kosztorys na kilka podstawowych kategorii:

  • konstrukcja budynku,
  • konstrukcja dachu,
  • stolarka zewnętrzna,
  • wykończenie.

Błędny kosztorys inwestorski – jakie są konsekwencje?

Kosztorys budowlany możemy sporządzić samodzielnie, jednak wiąże się z tym pewne ryzyko. Przedstawiając dokument instytucji finansującej, po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, bank może na bieżąco kontrolować, czy budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Jeżeli ten natomiast będzie błędnie sporządzony, bank ma prawo wstrzymać kolejne transze kredytu. Kontrola instytucji finansującej może zakończyć się dopiero w momencie, gdy otrzymamy pozwolenie na użytkowanie obiektu.

Uwaga! Kosztorys musi być spisany na specjalnym formularzu, który udostępniają banki.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.