News

Aktualności, informacje dla przedsiębiorców

usługi budowlane a podatek VAT

Na początku tego roku wprowadzono zmiany w podatku VAT. Obowiązkowo należy teraz stosować tzw. odwrotne obciążenie do rozliczania płatności za usługi budowlane, jednak również w innych branżach można spotkać się z tym rodzajem rozliczeń VAT.

Na czym poleca odwrotne obciążenie VAT?

Odwrotne obciążenie VAT oznacza przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług na kupującego. To nabywca musi dokonać stosownych rozliczeń oraz przelewu podatku, a sprzedawca wystawia fakturę bez naliczonej stawki VAT.

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Temat oszustów bezprawnie wymuszających opłaty za wpisy do internetowych (i nie tylko) rejestrów powraca jak bumerang. Tym razem przedsiębiorcy z całej Europy padają ofiarą niemieckiej firmy, która oferuje rejestrację w bazie Europejskiego Numeru Przedsiębiorców.

Mechanizm działania oszustów z Hamburga jest taki sam jak ten, który obserwujemy w Polsce, gdy właściciele nowych firm otrzymują pismo od instytucji do złudzenia przypominającej CEIDG. 

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Łatwiejsze odzyskiwanie długów przez przedsiębiorców - 4.0 out of 5 based on 1 vote
Zadłużenie przedsiębiorstw

Ustawa znana jako pakiet wierzycielski została przyjęta przez Sejm, a większość jej regulacji zacznie obowiązywać już od 1 czerwca 2017 roku. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy borykają się z długą i żmudną windykacją należności.

Pakiet wierzycielski to element projektu #100zmianDlaFirm przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Ma on ułatwić przedsiębiorcom bieżące funkcjonowanie w przestrzeni gospodarczej. Pakiet wierzycielski to przede wszystkim rozwiązania ułatwiające odzyskiwanie długów i przeciwdziałające zatorom płatniczym.

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Czy ZUS celowo wprowadza przedsiębiorcze kobiety w błąd? - 5.0 out of 5 based on 1 vote
uwaga!

Jak podaje naTemat.pl, ZUS wymusza na przedsiębiorcach wsteczne wyrejestrowanie się z ubezpieczenia chorobowego (często nawet o kilka lat). W konsekwencji uchylane są prawa do zasiłków, które muszą zostać zwrócone.

Sytuacja dotyczy przede wszystkim te przedsiębiorcze kobiety, które w ostatnich latach otrzymywały zasiłki macierzyńskie. Otrzymują one pismo ZUS informujące o konieczności zrobienia korekty dokumentów, a ich skutkiem jest wyrejestrowanie z ubezpieczenia chorobowego. Właśnie to ubezpieczenie daje prawo do uzyskiwania zasiłków chorobowych i macierzyńskiego. 

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Przedsiębiorcy w optymistycznych nastrojach - 5.0 out of 5 based on 1 vote
wesoły przedsiębiorca

Komisja Europejska podała najnowsze wartości Europejskiego Wskaźnika Nastrojów (ESI). W I kwartale 2017 roku przedsiębiorcy i konsumenci patrzyli na sytuację gospodarczą najbardziej optymistycznie od 2008, kiedy nastroje na wiele lat popsuł globalny kryzys finansowy.

Wysoki poziom wskaźnika otrzymuje się od kilku miesięcy, dzięki czemu kwartalna średnia ESI jest najwyższa od ponad ośmiu lat. Badanie dotyczyło ocen przedsiębiorców, ale także konsumentów ich bieżącej sytuacji ekonomicznej, a także tego, jakie mają oczekiwania na cały rok 2017.

Czytaj więcej...

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna