Przedsiębiorca

Nowa ustawa zakłada możliwość sukcesji jednoosobowych działalności gospodarczych, jednak okazuje się, że przejęcie firmy może sporo kosztować i wcale nie być opłacalne. Konieczne jest bowiem opodatkowanie środków trwałych.

Wedle jednej z interpretacji podatkowych konieczne będzie zapłacenie VAT od wszystkich dziedziczonych w ramach sukcesji firmy środków trwałych z wykonanego spisu z natury.

kasoterminal iPos

Przedsiębiorcy traktują obowiązek posiadania kas fiskalnych jak przykrą konieczność. To kolejne urządzenie, które muszą kupić i umieć obsługiwać, a korzyści dla nich z tego są znikome. Co więcej, poza kasą fiskalną firmy muszą zaopatrzyć się w terminal płatniczy, jeśli chcą akceptować płatności bezgotówkowe.

Niestety fiskalizacja i płatności bezgotówkowe są traktowane przez dostawców tych rozwiązań jak oddzielne sfery, mimo iż wykazują oczywistą korelację w handlu. Może pora to zmienić?

Papież Franciszek

Podczas konferencji „Ekonomia Franciszka: odpowiedź na kryzys ekologiczny?” na SGH w Warszawie siostra Alessandra Smerilli z Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego opowiadała o tym, że przyszłość klimatu zależy w wielkim stopniu od przedsiębiorców.

Smerilli jest pierwszą kobietą w Papieskiej Komisji – organu, który pełni władzę ustawodawczą w imieniu papieża.

Opłacanie podatków

Już od nowego roku przedsiębiorcy będą opłacać podatki na jeden mikro rachunek nadany indywidualnie każdej firmie. Mikro rachunek dotyczyć będzie płatności PIT, VAT i CIT.

Numery rachunków podatkowych będą przyznawane automatycznie, a sprawdzić je można online.

Subkonto VAT

Od 1 listopada banki wprowadziły zmiany w korzystaniu z rachunku VAT polegające na tym, że klienci mają szerszy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na tym koncie i większe możliwości wykorzystania ich do opłacania danin społecznych czy podatków.

Przedsiębiorcy mogą teraz środkami z konta VAT opłacić m.in. składki do ZUS czy należny VAT, PIT, CIT oraz podatek akcyzowy.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.