Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Wydajność polskich firm maleje, zatrudnienie rośnie

Polskie firmy odnotowały niewielki spadek efektywność pracy. Według GUS, wzrost sprzedanej produkcji wyniósł w 2014 roku 2,2 procent, a w poprzednim – 3,2 procent. Zmniejszenie wzrostu nie powinno być niepokojące, ponieważ oprócz tego, wzrosła ilość osób zatrudnionych.

 

biznesEksperci wypowiadają się, że pracownicy mogą pracować efektywnie, bo dostają skuteczniejsze narzędzia. Przedsiębiorców cieszy natomiast to, że towar się sprzedaje, dlatego nakład pracy może zostać utrzymany.

 

Polacy mają powody do dumy

Wiele spośród polskich firm zaczęło inwestować pieniądze, nie tylko w sprzęt, ale także w kadry. Początkowo może się to nie przekładać na zyski i większy wzrost zobaczymy dopiero w tym roku.

Nie zapominajmy o tym, że wynik Polski jest jednym z najlepszych wyników w całej wspólnocie. W latach, gdy nie mówiliśmy o kryzysie, czyli w latach 2006 – 2008, wydajność pracy była znacznie mniejsza.

 

Jakie są sposoby na zwiększenie wydajności pracy, które możesz wykorzystać w swojej firmie?

Są to przede wszystkim rozwiązania technologiczne, takie, jak wprowadzenie nowego, lepszego programu komputerowego, zorganizowanie pracy, albo inwestowanie w szkolenia.

Bardzo wysoki wzrost wydajności pracy odnotowały takie kraje, jak Bułgaria i Litwa.

W Polsce poprawił się także wzrost zatrudnienia – dziś ten wskaźnik wynosi 6,6%, co oznacza, że coraz więcej ludzi znajduje pracę. Wraz ze wzrostem zatrudnienia, rośnie średnia płaca dla pracowników.
Być może za kilka lat nikt nie będzie postulował za zwiększeniem płacy minimalnej, bo ilość osób, które będą ją dostawały, będzie mniejsza niż dziś.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.