Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Czy małżonek może dostać wypłatę?

Wynagrodzenie może otrzymywać jedynie ta osoba, której imię i nazwisko widnieje na umowie. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy pracownik upoważnia inną osobę do odbioru swojej wypłaty, jednak wtedy konieczne jest odpowiednie zaświadczenie.

Zdarza się też, że wypłata może być wypłacona nawet bez upoważnienia. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione jednocześnie trzy warunki.

 

Wypłata wynagrodzenia bez upoważnienia współmałżonka

Sytuację reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Według jego przepisów, pracownik nie może być z małżonkiem w separacji. Małżonek nie otrzyma wypłaty wtedy, gdy pracownik pojawia się w pracy – sytuacją, która usprawiedliwia wypłacenie pieniędzy małżonkowi, jest choroba, aresztowanie lub wyjazd za granicę. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim pieniędzy, które są wypłacane w gotówce. 

Jest jeszcze jeden element – pracownik może się nie zgodzić na to, by jego wypłata była przekazana małżonkowi. Jeśli nie ma takiego zastrzeżenia, to wypłata pieniędzy żonie lub mężowi pracownika jest zgodna z przepisami prawa. Współmałżonek powinien przedstawić pracodawcy akt małżeństwa, dzięki czemu nie będzie wątpliwości, że wypłata trafi do odpowiedniej osoby. 

Sąd może zlecić wypłacenie wynagrodzenia bez pełnomocnictwa – do takiej sytuacji dochodzi najczęściej wtedy, gdy pracownik nie dokłada do domowego budżetu z własnej woli. Jeśli małżeństwo ulegnie rozpadowi, przepis przestaje obowiązywać i sąd go uchyla.

Pracodawca musi zwrócić uwagę na to, czy wypłacanie wynagrodzenia innej osobie niż podano to w umowie, jest zasadne - w przeciwnym razie pracownik może go oskarżyć o niedopilnowanie obowiązków. 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.