Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

E-paragon – obawy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy obawiają się e-paragonów, które od 2018 miałyby informować drogą elektroniczną urzędy skarbowe o każdej transakcji rejestrowanej przez kasy fiskalne. Wskazują na: koszty, możliwe awarie internetu i samą konieczność podłączenia do sieci.

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie obowiązku podłączenia do systemu on-line każdej kasy fiskalnej. Ma to umożliwić urzędnikom bieżący monitoring rejestrowanych transakcji. System ten miałby opierać się na e-paragonach, które kasy przesyłałyby bezpośrednio do fiskusa. Projekt od początku budzi wiele obaw i wątpliwości. Pierwszą z nich są oczywiście koszty: związane z zakupem nowych urządzeń oraz podłączenia ich do sieci. 

Największą obawę budzi jednak obowiązek posiadania stałego, bezawaryjnego łącza internetowego. Organizacja pracodawców „Lewiatan” popiera projekt zniesienia obowiązku archiwizacji paragonów w postaci papierowej, ale zwraca uwagę, że nie w każdym miejscu w Polsce możliwa jest transmisja danych umożliwiająca połączenie z systemem fiskusa (tzw. „białe plamy” internetowe). Przedsiębiorcy obawiają się też możliwych awarii – wskazują, że teraz każda przerwa w dostępie do sieci będzie oznaczała przerwę w sprzedaży (i jej rejestracji). Wiele przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych (np. sklepów) nie miało potrzeby zapewnienia dostępu do internetu i narzucanie takiego obowiązku będzie oznaczało dla nich dodatkowe inwestycje.

Wprowadzenie nowego systemu rejestracji transakcji budzi wiele obaw, gdyż jest ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym – przedstawiciele przedsiębiorców zwracają uwagę, że początek 2018 roku to zbyt szybki termin na tak znaczące zmiany.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.