Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Jednak „NIE” dla jednolitego podatku

Rząd wycofał się z wprowadzenia jednolitego podatku. Minister Morawiecki przyznał, że po analizach zdecydowano, by zakończyć prace nad tym projektem.

Prace nad jednolitym podatkiem miały zakończyć się do końca roku. To wtedy rząd miał podjąć decyzję, czy i kiedy zostanie on wprowadzony. Mimo wielu zapowiedzi, zrezygnowano z pomysłu, ujmując w planach na 2017 rok inne rozwiązania podatkowe.

 

W 2017 wyższa kwota wolna i niższy CIT

Jedną z najbardziej znaczących zmian w podatkach, która ma zostać wprowadzona w 2017 roku jest podniesienie kwoty wolnej do 6600 zł. Przypominamy, że ta wysokość nie będzie dotyczyła wszystkich podatników, a tylko tych najmniej zarabiających.

Rząd obniży również podatek CIT dla przedsiębiorców osiągających przychody do 1,2 mln EUR rocznie – stawka dla nich będzie wynosiła 15 procent.

 

Usprawnienie administracji skarbowej

Rządzący postawili sobie za cel na 2017 usprawnienie administracji skarbowej oraz realizację działań mających za zadanie poprawić jakość obsługi podatnika. Już w marcu ma ruszyć KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa łącząca w swych strukturach do tej pory trzy oddzielne instytucje: administrację podatkową, celną oraz kontrolę skarbową.

Na 2017 planowane jest także wprowadzanie kolejnych działań, których celem jest uszczelniane systemu podatkowego. Chodzi tu przede wszystkim o wpływy z podatku VAT. W tym celu wprowadzono Jednolite Pliki Kontrolne, ułatwiające weryfikację prowadzonej ewidencji VAT. Od 2017 roku obowiązek składania JPK_VAT będzie dotyczył małych i średnich przedsiębiorców.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.