Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Innowacyjne rozwiązania – przyszłość zaczyna się już dziś

Świat rozwija się w szybkim tempie, w związku z czym nie zawsze jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami. Dotyczy to również innowacji w zakresie technologii. Przedstawiamy trzy – naszym zdaniem najciekawsze.

Świat zmienia się każdego dnia – wszystko za sprawą wprowadzanych przez nas i dla nas innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych. Nasza rzeczywistość, zarówno ta w miejscu pracy, jak i w domu, jest coraz bardziej zmechanizowana i skomputeryzowana. Przepływ informacji jest tak szybki, że nie zawsze jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami.

Inteligentny sprzęt

O ile inteligentne telefony nie są już niczym nadzwyczajnym, o tyle lodówki czy nawet ekspresy do kawy wykonane w technologii „smart” to sprzęty proponowane w sklepach coraz częściej. Z Internetem łączyć się mogą już nie tylko komputery czy telefony, ale także domowy sprzęt codziennego użytku. Dzięki temu możemy między innymi zrobić sobie kawę już w drodze do domu lub leżąc w łóżku, a także przeprowadzić diagnostykę lodówki, gdy ta się zepsuje. Wystarczy połączyć ją ze smartfonem, na ekranie którego wyświetli się komunikat o przyczynach awarii, co zdecydowanie ułatwi naprawę urządzenia. Za pomocą niektórych modeli smartfonów możemy sterować temperaturą w lodówce lub innymi jej ustawieniami. Producenci poszli o krok dalej, montując na lodówkach ekrany. Za ich pomocą możemy wysłać wiadomość do pozostałych domowników i przeglądać strony internetowe, a nawet używać jej jako telewizora.

Autonomiczne pojazdy

W różnych miejscach na świecie przeprowadzane są testy samochodów autonomicznych, które mogą okazać się przyszłością bliższą, niż nam się wydaje. Już w przyszłym roku na drogach Unii Europejskiej pojawić mają się pierwsze pojazdy autonomiczne. Oczywiście na początku będą to modele, w których kierowca musi czuwać, by w razie konieczności przejąć kontrolę nad pojazdem (tzw. modele poziomu 3) oraz takie, w których kierowca nie musi bez przerwy śledzić sytuacji na drodze (modele poziomu 4). Na auta w pełni zautomatyzowane będziemy czekać jeszcze co najmniej dziesięć lat. Wśród autonomicznych samochodów pojawiają się nie tylko auta osobowe, ale także ciężarówki, pojazdy dostawcze (należące do firm spedycyjnych i kurierskich) oraz używane do świadczenia usług komunalnych (np. śmieciarki i zamiatarki).

Nowoczesne płatności bezgotówkowe

W dziedzinie płatności bezgotówkowych mieliśmy okazję śledzić w ostatnim czasie wiele zmian – od płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą karty, przez możliwość płatności za pomocą zegarka i telefonu, aż do kodu BLIK. O tym, jak dobrze sprawdziły się one w naszym kraju, świadczą dane przedstawiane przez NBP, zgodnie z którymi tylko w III kwartale 2018 roku przeprowadzono 1,408 mld transakcji za pomocą kart płatniczych (https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2018.pdf), a także 91 mln transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK (https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/blik-raport-licza-transakcji-od-poczatku-roku-2018-trzeci-kwartal). Ostatnią innowacją w zakresie płatności bezgotówkowych są te dokonywane na… smartfonach. Taką możliwość jako pierwsza w Polsce wprowadziła spółka Polskie ePłatności, przedstawiając aplikację płatniczą SoftPOS PeP. Polskie ePłatności oferując swoim użytkownikom nowoczesny smartfon, w ramach Programu Polska Bezgotówkowa daje możliwość korzystania z aplikacji i procesowania płatności bezpłatnie przez rok.

Jak działa SoftPOS PeP? Specjalna aplikacja zainstalowana na smartfonie pozwala realizować zbliżeniowe transakcje bezgotówkowe. Po wpisaniu na ekranie telefonu kwoty do 50 złotych, klient przykłada do niego kartę lub telefon, bez konieczności podawania PIN-u. Potwierdzenie płatności przesyłane jest klientowi w formie cyfrowej. Rozwiązanie to stworzono z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, w których przyjmowane kwoty nie przekraczają kilkudziesięciu złotych lub gdy liczy się mobilność. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne, o czym zapewnia szyfrowanie realizowanych transakcji.

Każde z przywołanych rozwiązań ma nam ułatwić życie – nie w przyszłości, ale już dziś.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.