fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Finansowanie budowy lokalu użytkowego

Budowa obiektu lub domu, którego część zamierzamy przeznaczyć na prowadzenie działalności, pod względem finansowym generuje o wiele więcej problemów niż inwestycja w budynek na cele jedynie mieszkaniowe. Oferta kredytowa jest bowiem zdecydowanie bardziej zawężona, a warunki mniej atrakcyjne.


Dla kogo budowa lokalu użytkowego będzie opłacalna?

Budowa obiektu pod działalność gospodarczą z pewnością jest inwestycją procentującą w przyszłości. Pierwszą z możliwości jest przygotowanie budynku pod wynajem. Jeżeli działka ma atrakcyjne usytuowanie pod względem komunikacyjnym, istnieje wiele opcji użytkowania lokalu, głównie pod cele handlowe lub usługowe. Mogą to być zarówno obiekty przystosowane pod warsztat, magazyn, sklep, restaurację, hotel lub pensjonat. Jednak aby zakres możliwości był większy, warto wybrać taki projekt obiektu handlowo-usługowego, który będzie przystosowany do prowadzenia różnorodnych typów działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, by lokal nie generował uciążliwości względem sąsiadów, dlatego już na etapie projektu trzeba ten aspekt uwzględnić.

Jeżeli nieruchomość znajduje się w mniej atrakcyjnym komunikacyjnie miejscu, z powodzeniem można ją wykorzystać do wynajmu na powierzchnie biurowe. W takiej sytuacji bardzo ważne jest przygotowanie poszczególnych pomieszczeń do konkretnej działalności. Przykładowo, gabinet stomatologiczny będzie musiał spełniać całkowicie odmienne warunki niż biuro nieruchomości. Zatem, w zależności od tego, gdzie znajduje się działka oraz jakie możliwości finansowe ma inwestor, należy już przy wyborze projektu ukierunkować się na jeden zakres.

Kredyt na firmę czy osobę fizyczną?

Projekt budowlanyZ powodu zawężonej oferty kredytowej na nieruchomości komercyjne, osoby z tzw. wolnych zawodów i drobni przedsiębiorcy, stają przed dylematem: czy starać się o finansowanie inwestycji jako osoba fizyczna czy podmiot gospodarczy? W pierwszym przypadku oferta kredytowa jest dość ograniczona. Z drugiej jednak strony, badanie zdolności kredytowej może okazać się bardziej korzystne. Natomiast oferta dla przedsiębiorców jest znacznie szersza, a za wyborem tej opcji przemawiają również korzyści podatkowe. Mimo to, problem może stanowić konieczność wykazania odpowiedniej historii działania, co prowadzi do eliminacji nowych firm.

Co zamiast kredytu?

Alternatywą dla zaciągania kredytu może być leasing nieruchomości. Jednak z tej opcji mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy i to, co ważne, przede wszystkim tacy, którzy realizują bardzo kosztowne inwestycje. A zatem w przypadku mniejszych klientów, usługa ta nie zawsze będzie dostępna. Innym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna. Korzystanie z niej jest możliwe wtedy, gdy posiadamy nieruchomość, którą można obciążyć hipoteką. Niestety oprocentowanie będzie w tym przypadku wyższe niż w sytuacji zaciągnięcia kredytu.

Gdzie szukać oszczędności?

W przypadku tak dużej inwestycji, warto szukać oszczędności na każdym etapie. Będzie to możliwe chociażby za sprawą skorzystania z dopłat finansujących zakup nieruchomości, jednak o te trudno – należy spełnić szereg wymagań. Innym rozwiązaniem jest minimalizowanie kosztów już na etapie wyboru projektu. W tej sytuacji najlepszym wydaje się skorzystanie z profesjonalnych usług kosztorysanta i architekta. W firmie oferującej projekty domów Tooba.pl, możemy liczyć zarówno na wybór optymalnego projektu, jak i bezpłatne dodatkowe korzyści, takie jak schemat instalacji (kanalizacyjnej i grzewczej), analizę zmian projektowych czy konsultacje ze specjalistami. Te aspekty znacznie obniżają koszty dopełniania formalności.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.