Aż 67% osób urodzonych po 1990 roku chce założyć swoją firmę – wskazuje na to raport Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości. Wskazuje to na zmiany w myśleniu młodych osób.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, że studia nie gwarantują zatrudnienia. Co ciekawe, w krajach Europy Zachodniej bez pracy jest dwa razy więcej młodych osób, niż w Polsce.

Młode osoby wiedzą, że jeśli same nie zadbają o swoje zatrudnienie, to mogą liczyć jedynie na niskopłatną pracę i umowę o dzieło lub zlecenie. Alternatywą jest wyjazd za granicę lub założenie firmy.

 

Co ogranicza młode osoby podczas zakładania biznesu?

Największym problemem podczas zakładania biznesu dla młodych jest brak pieniędzy i wiedzy. Wskazuje to na kłopoty z polskim systemem edukacji, który nie uczy tego, jakie są obowiązki przedsiębiorcy.

Młode osoby mają za to bardzo dużą przewagę nad starszym pokoleniem, bo świetnie znają się na IT i wiedzą, jak zaangażować innych ludzi w swój projekt. To nowy model prowadzenia biznesu.

Ograniczenia można pokonać na wiele sposobów – nowe firmy mogą liczyć na dofinansowanie z Unii Europejskiej, a założenie działalności w sieci jest darmowe.

Polacy wierzą w to, że prowadzenie firmy jest łatwiejsze wtedy, gdy znamy innych przedsiębiorców. Ponad 70 procent młodych osób jest zdania, że prowadzenia firmy można nauczyć się w szkole (co mija się z rzeczywistością). Na szczęście nowe pokolenie nie unika szkoleń biznesowych i konkursów powiązanych z przedsiębiorczością. Według młodych osób to najważniejszy sposób uczenia się biznesu.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.