Ustawa znana jako pakiet wierzycielski została przyjęta przez Sejm, a większość jej regulacji zacznie obowiązywać już od 1 czerwca 2017 roku. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy borykają się z długą i żmudną windykacją należności.

Pakiet wierzycielski to element projektu #100zmianDlaFirm przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Ma on ułatwić przedsiębiorcom bieżące funkcjonowanie w przestrzeni gospodarczej. Pakiet wierzycielski to przede wszystkim rozwiązania ułatwiające odzyskiwanie długów i przeciwdziałające zatorom płatniczym.

Ustawa pozwala na usprawnienie funkcjonowania Biur Informacji Gospodarczej (BIG). Będą one mogły przekazywać sobie wzajemnie informacje o dłużnikach. Dzięki temu po złożeniu wniosku o sprawdzenie kontrahenta, przedsiębiorca będzie uzyskiwał pełną informację o wszystkich jego długach, również tych z rejestrów publicznych.

Dłużnicy będą oczywiście mieli prawo wnieść sprzeciw wobec wpisu do BIG, a przy przedawnionych roszczeniach będzie musiała istnieć taka informacja. Dzięki temu wszelkie dane uzyskane z BIG-ów będą wiarygodne i aktualne.

Dużą zmianą jest również sposób rozstrzygania sporów grupowych. Do tej pory postępowania grupowe były dostępne jedynie dla konsumentów, teraz będą mogli w nich uczestniczyć również przedsiębiorcy. Sprawy, w których występuje wielu poszkodowanych mają być przez sądy rozstrzygane szybciej, gdyż skróceniu ulegną pierwsze etapy postępowań, te o charakterze formalnym.

Projekty Ministerstwa Rozwoju stawiają na polubowne rozwiązywanie sporów, które zazwyczaj trwa krócej i jest korzystniejsze dla stron. W nowelizacji ustawy wskazano więc przesłanki uzasadniające zawarcie ugody z przedsiębiorcami przez podmioty publiczne. Dzięki temu ta metoda będzie stosowana przez nie częściej.

1 stycznia 2018 planowane jest natomiast wejście w życie przepisów związanych z Rejestrem Należności Publicznoprawnych (RNP), który będzie zbiorem informacji o zaległościach firm i osób fizycznych wobec samorządów i Skarbu Państwa, których wartość (suma wszystkich zaległości) jest nie mniejsza niż 5 tys. zł.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.