Od 1 października weszły w życie nowe przepisy regulujące kwestię sukcesji jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie, w przypadku śmierci właściciela, bardzo często małe przedsiębiorstwa upadają, bo nie dochodzi do płynnej sukcesji. 

Nowa ustawa ma ułatwić przejęcie firmy po śmierci właściciela i prowadzenie działalności w okresie między otwarciem spadku a dokonaniem jego podziału.

Zarządca sukcesyjny

Od 1 października w mocy jest ustawa z dnia 5 lipca 2018 o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej, a także szereg zmian wprowadzonych w innych ustawach, m.in. w Prawie o notariacie. Na kanwie nowych przepisów, aby przedsiębiorstwo jednoosobowe mogło kontynuować działalność od razu po śmierci właściciela, przed podziałem spadku, musi dość do ustanowenia tzw. zarządcy sukcesyjnego. Zarządcą może zostać tylko osoba fizyczna, która ma zdolność do czynności prawnych i nie ciąży na niej prawomocny wyrok zakazujący prowadzenia firmy. Sam właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może wskazać przed śmiercią swojego zarządcę. Wybrana osoba musi wyrazić zgodę na objęcie tej funkcji. Powołanie zarządcy odbywa się w formie pisemnej. Jeśli przedsiębiorca nie wyznaczył zarządcy, to po jego śmierci powołać może go małżonek właściciela firmy, który ma prawo do spadku po przedsiębiorstwie, spadkobierca ustawowy, który ma przejąć spadek firmy lub spadkobierca testamentowy, któremu należny jest spadek firmy. Zarząd sukcesyjny funkcjonuje do dwóch miesięcy po śmierci właściciela, o ile w tym czasie spadkobiercy przedsiębiorstwa nie przejmą spadku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.