Od nowego roku zmianie ulegną przepisy w kilku ustawach o podatkach dochodowych, a w rezultacie więcej wydatków będzie można zaliczyć w koszty. Między innymi, wynagrodzenie małżonka oraz niepełnoletnich dzieci będzie można zaliczyć do kosztów firmowych.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowych od osób fizycznych i prawnych mają ułatwić prowadzenie przedsiębiorstw, zwłaszcza tych małych i rodzinnych.

Wartość pracy małżonka kosztem uzyskania przychodu

Aktualnie, wartość pracy własnej, małżonka czy małoletnich dzieci nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu firmy. Jedynie wynagrodzenie partnerów z nieformalnego związku, dzieci pełnoletnich oraz rodziców, rodzeństwa czy dalszych krewnych mogą być zaliczane do kosztów firmy. Od wynagrodzenia osób jak małżonek czy małoletnie dzieci należy dodatkowo uiścić podatek dochodowy. Od nowego roku przepisy mają się zmienić i wartość pracy małżonka oraz małoletnich dzieci będzie uznawana za koszt uzyskania przychodu. To z pewnością ucieszy firmy rodzinne. Warto zaznaczyć, że wartość pracy własnej przedsiębiorców dalej nie będzie uznawana za koszt firmowy.

Inne zmiany w prawie podatkowym

Ponadto od nowego roku wejdą w życie inne zmiany w przepisach podatku dochodowego, których celem jest uproszczenie prowadzenia działalności. Należą do nich m.in. likwidacja obowiązków, które nie mają bezpośredniego wpływu na rozliczenia podatkowe i dotyczą sytuacji, które są już opisane w innych dokumentach. Zostanie zlikwidowany obowiązek informacyjny o okresie zawieszenia działalności czy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, obowiązek dokumentacyjny dotyczący ewidencji wyposażenia czy zatrudnienia oraz obwiązek odrębnego zawiadomienia np. o wyborze sposobów zapłaty zaliczek i innych. Dojdzie także do wydłużenia terminów na wybór sposobu i formy opodatkowania podatkiem dochodowym – będzie można to zrobić do 20 dnia miesiąca po miesiącu, gdzie zanotowano pierwszy przychód. Status małego podatnika będzie można uzyskać od 2019 roku do progu przychodów 2 mln euro, nie 1,2 mln euro jak do tej pory. Ponadto, zostanie wprowadzone zwolnienie z podatku dochodowego odszkodowań, które zostały wypłacone na odtworzenie zniszczonego majątku oraz jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 mln złotych.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.