Małe i średnie przedsiębiorstwa często nie mogą sobie pozwolić na budowę tradycyjnego, murowanego budynku, mającego służyć jako magazyn, pomieszczenie produkcyjne czy punkt sprzedaży. Oczywistą alternatywną pozostaje wynajem. Istnieje jednak także jeszcze jedna opcja – wybudowanie hali stalowej. W jakich sytuacjach to wyjście może być opłacalne?

Jakie są zalety hali stalowej?

Hale stalowe, dzięki nowoczesnym technikom produkcji, mogą z powodzeniem w pewnych sytuacjach zastępować budynki stałe. Są coraz chętniej wykorzystywane przede wszystkim w sektorze przemysłowym, rolniczym oraz handlu i usługach. Służą jako magazyny, chłodnie, pomieszczenia produkcyjne, punkty handlowe i usługowe, miejsca organizacji imprez czy wystaw. Ich główne atuty to niższa cena budowy (w porównaniu do budynku murowanego), szybsza budowa oraz możliwość łatwego dostosowania projektu do potrzeb konkretnego inwestora i dalszej rozbudowy.

W jakich sytuacjach budowa hali stalowej może opłacić się mniejszej firmie?

Hala stalowa to dobry kompromis pomiędzy wynajmem a wzniesieniem własnego budynku murowanego. W dłuższej perspektywie budowa hali stalowej opłaca się bardziej niż wynajem – ponoszone przez parę lat koszty stałe będą wyższe niż budżet na budowę, a dodatkowo wynajmowany budynek niekoniecznie jest najlepiej dopasowany do wymagań i potrzeb przedsiębiorstwa. Jest to natomiast dużo niższy koszt jednorazowy niż „zwykła” budowa.

Jest to więc dobre rozwiązanie w przypadku firm, które chcą się rozwijać i potrzebują własnej przestrzeni magazynowej czy produkcyjnej, ale nie mają budżetu pozwalającego na większą inwestycję. Hale, ze względu na swoją specyfikę, nie sprawdzą się jednak w każdej branży – na przykład dla firmy potrzebującej pomieszczeń biurowych lepszym wyborem będzie wynajem. Dodatkowo, chociaż koszty hal są niższe niż budynków murowanych, taka inwestycja na samym początku działalności jest ryzykowna – lepiej więc zacząć rozważać taką opcję dopiero, gdy przedsiębiorstwo ugruntuje pozycję na rynku.

Jak wygląda budowa hali stalowej?

Pierwszym etapem jest przygotowanie projektu. Warto podjąć współpracę z firmą, która tworzy plany w oparciu o potrzeby i wymagania klienta, w ścisłej z nim współpracy. Projekt musi być zgodny także z obowiązującymi przepisami i miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni. Po skompletowaniu dokumentacji konieczne jest wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Kolejne kroki to przygotowanie terenu i fundamentów pod budowę. Gdy te są gotowe, ekipa stawia szkielet konstrukcji i wykańcza go (montując m.in. niezbędne instalacje i betonując podłogi). Najlepiej, jeśli nad wszystkimi etapami prac czuwa jedna firma, świadcząca kompleksowe usługi w zakresie projektowania i budowy hal stalowych – jak Gaj Stal.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.