Do tej pory żadna branża nie była objęta obowiązkiem stosowania tzw. kas online, czyli urządzeń fiskalnych połączonych z Centralnym Rejestrem Kas. Powoli jednak ulega to zmianie – prawo zakłada stopniowe wprowadzanie obowiązku wymiany tradycyjnych urządzeń fiskalnych na kasy online.

Co to oznacza dla małych i średnich firm? Jak się przygotować do nowych przepisów? Czy kasa online to jedyna opcja?

Obowiązek wprowadzenia kas online w niektórych branżach

Aktualnie można, ale nie trzeba, korzystać z kasy online zamiast z tradycyjnej. Jednak już od stycznia ulegnie to zmianie – pojawi się bezwzględny obowiązek stosowania tego typu urządzeń dla niektórych branż. Lista będzie stopniowo rozszerzana i tak:

  • od stycznia 2020 roku obowiązek kas online dotyczyć będzie warsztatów samochodowych, stacji benzynowych oraz warsztatów wulkanizacyjnych;
  • od lipca 2020 roku – hoteli, obiektów gastronomicznych, sprzedawców węgla oraz paliw opalowych;
  • od stycznia 2021 roku – salonów kosmetycznych, kosmetologicznych, fryzjerskich oraz lekarzy, dentystów, prawników, a także całej branży budowlanej oraz siłowni w zakresie biletów wstępu.

Czym jest kasa online?

Kasa online to nowy rodzaj urządzenia fiskalnego, które przesyła informacje do repozytorium, czyli Centralnego Repozytorium Kas. Przesyłane dane to np. paragony, wydruki niefiskalne, faktury fiskalne, przeglądy, fiskalizacje i wszelkie inne zdarzenia dotyczące pracy kasy. Kasy online łączą się z infrastrukturą CRK automatycznie i kasjer nie ma w tym żadnego udziału. Dane z kas mają służyć celom kontrolnym oraz analitycznym.

Przedsiębiorcy i kasy online

Jak to zawsze bywa w przypadku nowych obowiązków nakładanych przez państwo, przedsiębiorcy mają wiele obaw przed wprowadzeniem kas online. Przede wszystkim dotyczą one dodatkowych kosztów związanych z wymianą urządzeń. Chodzi też o kwestię „patrzenia przedsiębiorcom na ręce” przez rząd – czują się oni trochę jak oszuści, których trzeba zawsze kontrolować. Może jednak nie taki diabeł straszny i wprowadzenie obowiązkowych kas online da się przekuć na własne korzyści?

Alternatywa dla kasy online – kasoterminal

Przedsiębiorcy nie są bowiem „skazani” na zwykłą kasę online, dobrym przykładem jest kasoterminal iPOS. Jest to kompletny system kasowy z możliwością zarządzania online. Takie rozwiązanie pozwala połączyć fiskalizację z terminalizacją, zatem zapewnić sobie jedno urządzenie o szerokiej funkcjonalności. Przy kupnie zwykłej kasy online, terminal płatniczy trzeba dokupić oddzielnie. Kasoterminal to dwa w jednym – kasa online oraz terminal płatniczy. Idealne rozwiązanie dla małych i średnich sklepów oraz dostawców usług, którzy muszą rejestrować transakcje fiskalnie.

Funkcjonalność kasoterminala

Kasoterminal to nowy rodzaj urządzeń fiskalnych, wypełniający lukę na rynku między nieefektywnymi i niefunkcjonalnymi kasami fiskalnymi a drogimi systemami zbudowanymi na bazie drukarki fiskalnej, terminala etc. To urządzenie zapewnia:

  • funkcję urządzenia fiskalnego online spełniającego wymogi ustawy,
  • funkcję terminala płatniczego bez dzierżawy – to urządzenie na własność,
  • aplikację sprzedażową intuicyjną w obsłudze, która pozwala rejestrować sprzedaż, wystawiać paragony, faktury etc.,
  • łączność GSM oraz połączenie z Internetem poprzez Wifi lub Ethernet,
  • możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów np. wagi, skanera, szuflady na gotówkę.

System iPOS Web pozwalający na sprawdzanie danych z kasy i zarządzanie nimi, prowadzenie gospodarki magazynowej czy sprawdzenie wyników sprzedaży na smartfonie czy komputerze.

Korzyści używania kasoterminala

Kasoterminal pozwala zaoszczędzić, bo zamiast kupna czy dzierżawy dwóch urządzeń, czyli kasy fiskalnej i terminala płatniczego, zapewnia funkcjonalność obu w jednym urządzeniu. Co więcej to sprzęt nie do dzierżawy, ale do kupienia na własność na zawsze. W ramach programu Polska Bezgotówkowa oferowane jest dofinasowanie na terminal w obrębie kasoterminala, co pozwala obniżyć cenę sprzętu. Można go kupić już za 1579 zł. Przez rok od zakupu transakcje kartowe są bezpłatne do wartości 100 tys. zł obrotu. W ramach korzystania z systemu iPOS należy wybrać taryfę – darmową, standardową za 29 zł/miesięcznie, premium za 59 zł/mc lub pro za 99 zł/mc. Im wyższa taryfa, tym lepsze korzyści, m.in. opcje dzielenia paragonów, planowania zakupów, zarządzania zmianami kasjerów, zarządzanie gospodarką magazynową i wiele więcej.

Kupno zwykłej kasy online to jedynie wypełnienie obowiązku ustawodawcy. Poprzez wybranie kasoterminala przedsiębiorca zyskuje dodatkowe korzyści, jak terminal płatniczy wbudowany w kasę, wydruk faktur VAT wprost z urządzenia, wbudowaną łączność z systemem CRK oraz Internetem, a także sieć iPOS Web do zarządzania zdalnie danymi.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.