Prowadzisz popularny sklep internetowy, w którym oferujesz tysiące produktów? A może posiadasz serwis społecznościowy odwiedzany przez dziesiątki tysięcy użytkowników dziennie, radio internetowe lub telewizję online?

Żeby te usługi działały niezawodnie, potrzebujesz odpowiednich zasobów. Oczekiwania wymagających klientów zaspokoić mogą hosting dedykowany lub Platforma Cloud. Która propozycja będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem?

Serwer dedykowany – czym jest?

Serwer dedykowany HomeCloud.pl to jedna z usług hostingowych. Kluczowe znaczenie ma to, że jeśli korzystasz z tzw. dedyka, to wszystkie zasoby danej maszyny są do twojej dyspozycji.

Czym właściwie jest serwer? To komputer z odpowiednim oprogramowaniem, który jest stale podłączony do sieci. Jego zasoby mogą być podzielone pomiędzy wielu użytkowników – nawet tysiące – i wtedy mamy do czynienia z hostingiem współdzielonym. Jeśli z serwera korzysta kilku klientów, mowa o hostingu VPS, jeżeli jeden – o serwerze dedykowanym.

Czy powinieneś zdecydować się właśnie na taką usługę? Serwer dedykowany może być niezbędny do niezawodnego działania sklepu internetowego lub serwisu społecznościowego i wszystkich innych usług online, które potrzebują dużych zasobów. To dobre rozwiązanie zarówno w przypadku firmy, jak i klienta indywidualnego. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość instalowania dowolnych aplikacji, w tym wybranego systemu operacyjnego. Zarządzanie serwerem dedykowanym odbywa się poprzez protokół SSH, co wymaga już pewnej wiedzy, ale można też wybrać narzędzie o nazwie PleskPanel, dzięki któremu administracja maszyną staje się zdecydowanie łatwiejsza. Jakie są minusy tej oferty? Jej koszt jest wyższy niż VPS-a czy serwera współdzielonego, a ponadto jej obsługa jest na bardziej zaawansowanym poziomie. Samodzielnie należy też wykonywać backup i aktualizować oprogramowanie. Tworzenie kopii zapasowej można zautomatyzować, używając np. programu Acronis Backup.

Platforma Cloud – najważniejsze atuty

Kolejnym rozwiązaniem, które powinno zdać egzamin w przypadku wymagających klientów, jest Platforma Cloud. Chmura infrastrukturalna (IaaS) jest fundamentem dla wszystkich innych usług chmurowych. Dzięki niej użytkownicy mają dostęp do fizycznych lub wirtualnych serwerów, a ruch może być rozłożony na wiele takich maszyn. Tymczasem w przypadku hostingu dedykowanego wszyscy odwiedzający wykorzystują zasoby jednego komputera. Jego awaria będzie oznaczać, że usługi nie będą dostępne.

Istotną zaletę Platformy Cloud stanowi to, że płacisz wyłącznie za zużyte zasoby – jest to rozwiązanie bardziej elastyczne niż serwer dedykowany. Możesz na bieżąco zarządzać jej konfiguracją, tak żeby dopasować ofertę do aktualnych potrzeb. Dzięki temu ograniczysz ryzyko niedostępności strony. Wybierając Platformę Cloud, możesz zdecydować o:

  • ilości rdzeni procesora,
  • ilość pamięci RAM,
  • pojemności dysku.

Jednocześnie będziesz widzieć, jak zmienia się cena usługi w zależności od tego, jakie wybierzesz zasoby. To bardzo dobry sposób na kontrolowanie wydatków. W dowolnym momencie możesz zdecydować, ile serwerów potrzebujesz i jaką mają pełnić funkcję. Czy zatem jest to rozwiązanie pozbawione minusów? Na pewno do jego wad należy zaliczyć konieczność zatrudnienia specjalisty, który przeniesie nasze dane do chmury i będzie nad nimi czuwać. Jest to usługa droższa niż serwer dedykowany.

Serwer dedykowany czy Platforma Cloud – co wybrać?

Znasz już największe plusy i minusy tych propozycji, zatem która z nich jest lepsza? Na pewno nie można jednoznacznie ocenić, że w każdym przypadku dana usługa będzie optymalnym wyborem. Jeśli twoja oferta cieszy się zmienną popularnością lub jest sezonowa, to warto postawić na Platformę Cloud. Będziesz płacić tylko za wykorzystane zasoby i nawet w przypadku dużego skoku zainteresowania twoje usługi i tak będą działać bez problemów. Z drugiej strony serwer dedykowany umożliwia precyzyjną konfigurację zgodnie z przeznaczeniem. Jest wydajny, stabilny i tylko ty masz dostęp do danych, które się na nim znajdują.

Warto przeanalizować swoje potrzeby i wybrać takie rozwiązanie, które je zaspokoi. Większość klientów decyduje się na serwery dedykowane choćby ze względu na bezpieczeństwo – posiadając tzw. dedyka, tylko ty masz dostęp do znajdujących się na nim danych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.