Faktoring to jedna z usług finansowych, która pozwala na poprawienie płynności finansowej.

W skrócie: operacja ta polega na zamianie wierzytelności na gotówkę. Usługi takie świadczą różne podmioty, które zyskują dzięki procentowi od spłacanych zobowiązań. Korzystanie z faktoringu daje przedsiębiorcy liczne korzyści.

Czemu warto przejrzeć Firmowakasa.pl - ranking firm faktoringowych? Okazuje się, że faktoring jako usługa zwiększająca płynność finansową przedsiębiorstw zyskuje na popularności.
Bez wątpienia dzięki poniesieniu relatywnie niedużych kosztów przedsiębiorca może w terminie uregulować swoje zobowiązania. Co jeszcze warto wiedzieć o tej usłudze?

Czym jest faktoring?

Faktoring to rozwiązanie dla zwiększenia płynności finansowej firm.
Przede wszystkim możemy tę usługę zdefiniować jako wykupienie przez faktora faktur od jego klienta, które zostały wystawione za usługi i towary dla jego kontrahentów i nie minął termin ich płatności. Oczywiście finansowanie przez faktora faktur klienta nie kończy całego procesu. Kontrahent spłaca faktury na konto faktora.

Jakie możliwości oferują firmy faktoringowe?

Jakie są zalety usług świadczonych przez firmy faktoringowe? Przede wszystkim mają one bardzo duży i pozytywny wpływ na płynność finansową firmy. Chodzi o to, że przedsiębiorca korzystający z faktoringu otrzymuje przelew na konto jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu jest w stanie uregulować inne swoje opłaty i zobowiązania na czas. To zaś jest nie tylko korzystne z powodów finansowych, ale także wizerunkowych. Problemy z opłaceniem pracowników na czas lub np. płatnością za towary zawsze wpływa negatywnie na postrzeganie firmy i warto ich unikać za wszelką cenę. Oczywiście warto zwrócić uwagę na ranking firm faktoringowych po to, by znaleźć odpowiednią opcję dla siebie.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Przeglądając ranking firm faktoringowych z łatwością można dostrzec, że świadczą one w rzeczywistości kilka rodzajów tego typu usług. Czym one różnią się między sobą? Oferowane są tutaj najczęściej:

  • Faktoring wierzytelnościowy: jest to pełny faktoring polegający na przekazaniu faktorowi przez klienta (faktoranta) faktur celem ich opłacenia.
  • Faktoring dłużny (odwrócony): nazywany jest także kupieckim, bo korzystają z niego firmy zaopatrujące się w towary lub korzystające z usług. Dochodzi tutaj do zaciągnięcia długu przez faktoranta wobec faktora, który spłaca jego faktury tak, aby nie minął termin płatności.
  • Faktoring pełny: występuje z przeniesieniem całkowitej odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahenta na faktora.
  • Faktoring niepełny: w tym przypadku niewypłacalność kontrahenta obarcza faktoranta, czyli przedsiębiorcę, nie zaś faktora.
  • Faktoring mieszany: faktor i faktorant (przedsiębiorca) ponoszą odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta wspólnie. Dzieje się to do wysokości kwoty, która została wcześniej uzgodniona.

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.