Crowdfunding umożliwia pozyskanie funduszy na realizację celów biznesowych. Kiedyś przedsiębiorczy i pomysłowi ludzie bez gotówki na realizację projektu, nie mieli takiej opcji. Przez co nasze społeczeństwo być może straciło wiele wynalazków.

Dziś jednak crowdfunding jest sposobem na pozyskanie funduszy, których celem jest sfinansowanie ambitnych planów przedsiębiorców. Często na ten rodzaj wsparcia decydują się start-upy, ale są też wśród nich podmioty z ugruntowaną pozycją na rynku. W tym znane Wisła Kraków SA, Śląska Grupa Kapitałowa SA, Balticus SA.

W Polsce jeszcze do niedawna nie było przepisów regulujących kwestię społecznościowego finansowania przedsięwzięć gospodarczych. Zmieniło się to 29 lipca 2022 roku, wtedy weszła w życie ustawa ustawa z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jak teraz będę wyglądały platformy crowdfundingowe i jak to wszystko będzie działać?

Co to jest crowdfunding?

Słowo crowdfunding pochodzi z angielskiego crowd- tłum i funding- finansowanie. Oznacza dokładnie to, co znaczy tłumaczenie, czyli finansowanie tłumu, a ładniej rzecz ujmując finansowanie społecznościowe. Ustawa obejmuje crowdfunding udziałowy. Oznacza to, że poszukujący kapitału przedsiębiorca w zamian za niego, oferuje najczęściej zbywalne papiery wartościowe. Są to akcje, obligacje czy certyfikaty inwestycyjne. W całym przedsięwzięciu udział biorą trzy strony: emitent (przedsiębiorca poszukujący finansowania), inwestor oraz dostawca usług (podmiot obsługujący platformę). Crowdfunding udziałowy to coś więcej niż zrzutka na czyjś pomysł. Jest to inwestycja. Natomiast nadal w sieci będą działać platformy crowdfundingowe nieudziałowe. Na nich, twórcy projektów w zamian za finansowe wsparcie, nagradzają wpłacających różnymi profitami.

Crowdfunding w Polsce 2022

Ustawa z dnia 7 lipca 2022 o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom powierzyła nadzór nad platformami crowdfundingowymi KNF. Komisja Nadzoru Finansowego będzie wydawała zezwolenia dostawcom tego typu usług w sieci, będzie miało prawo kontroli oraz dysponuje środkami prewencyjnymi. Wśród kar za naruszenie ustawy są konsekwencje finansowe.

Większa ochrona inwestorów

Objęcie crowdfundingu ramami prawnymi przekłada się na większą ochronę inwestorów. Zwłaszcza że od teraz będą się oni dzielić na doświadczonych i niedoświadczonych. Ci drudzy będą mieli 4 dni na przemyślenie swojej decyzji i odstąpienie od niej, bez żadnych konsekwencji. Skąd będzie wiadomo, kto trafi do jakiej kategorii inwestorów? W tym celu przeprowadzany będzie test.

Oprócz tego, każdy inwestor otrzyma arkusz kluczowych informacji inwestycyjnych. Ma mieć on przystępną, zwięzłą formę. Podobnie z przekazem reklamowym, ma on pokrywać się z informacjami z arkusza, a one mają być przekazywane w sposób czytelny.

Kwota finansowania do 5 mln euro na podmiot

Na platformach crowdfundingowych, które będą posiadały zezwolenie KNF, kwota finansowania społecznościowego będzie mogła wynieść 5 mln euro. Natomiast limit ten będzie dopiero obowiązywał od 10 listopada 2023 roku. A póki co będzie to 2,5 mln euro, co jest i tak wysoką kwotą. Wcześniej był to 1 mln euro. Są to limity, które będą mogły osiągnąć podmioty wyłącznie na platformach crowdfundingowych udziałowych, posiadających zezwolenie KNF. Na stronie KNF jest już dostępny roboczy formularz, który mogą składać platformy crowdfundingowe.

Istotna zmiana dotyczy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 10 listopada 2023 roku wejdzie w życie zakaz publicznego oferowania nabycia udziałów spółki z o.o. Do tego czasu będą one jeszcze obecne na platformach crowdfundingowych.

Finansowanie crowdfundingowe to atrakcyjny sposób na realizację celów biznesowych. Zainteresowanie nim jest duże, dlatego nie dziwi fakt, że w końcu crowdfunding doczekał się ustawy.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.