PKO BP oferuje dwa rodzaje rachunków dla firm. Pierwszy z nich to po prostu Konto Firmowe, a drugi Konto Firmowe Premium. Rachunek podstawowy, pomocnicze, walutowe, karty debetowe mogą być za 0 zł. A warunki wcale nie są wygórowane, w zasadzie jest tylko jeden dla każdej z usług. Poza tym darmowe przelewy, w tym zagraniczne. I to wszystko w otoczeniu bogatej oferty produktów dodatkowych dla przedsiębiorców. Gdzie są haczyki?

Dla kogo?

Konta firmowe PKO BP skierowane są do przedsiębiorców, których roczne obroty nie przekraczają 5 mln złotych. Bank ma w ofercie dwie propozycje:

Konto Firmowe:

 • proste zasady,
 • możliwość ominięcia opłat,
 • aplikacja mobilna IKO - jeśli z niej korzystasz, ponosisz mniejsze opłaty,
 • rachunki pomocnicze, walutowe (PLN, EUR, USD, GBP, AUD, BGN, CNY, HRK, CZK, DKK, HKD, JPY, CAD, NOK, NZD, RUB, RON, SGD, SEK, TRY, HUF),
 • karta debetowa z funkcją wielowalutową.

Konto Firmowe Premium:

 • dla wymagających przedsiębiorców,
 • wielopodpis do autoryzacji przelewów,
 • wirtualne rachunki,
 • serwis transakcyjny iPKO biznes dla klientów z bazą kontrahentów zagranicznych, dostępny także pod postacią aplikacji mobilnej
 • duże możliwości personalizacji usług dostępnych w iPKO.

Konto Firmowe Premium to oferta dla przedsiębiorców, którzy oczekują od banku czegoś więcej niż zwykłego rachunku do rozliczeń firmowych. PKO BP daje także możliwość otwarcia rachunków pomocniczych w różnych walutach (obecnie w 22) i podpięcia do nich karty wielowalutowej. Przelewy w PLN pomiędzy rachunkami pomocniczymi nie kosztują ani grosza.

Natomiast Konto Firmowe to sposób na prosty i tani (pod warunkiem aktywnych działań na koncie) rachunek firmowy dla mniejszych firm. Z bogatą paletą usług dodatkowych, które ułatwiają zarządzanie firmą, np. eKsięgowość.

Opłaty za podstawowe usługi

Młode firmy, które są na rynku krócej niż rok, za konto przez pół roku nie płacą. I to zarówno za Konto Firmowe, jak i Konto Firmowe Premium. Po tym okresie wystarczy, że na Konto Firmowe wpływa 2 tys. zł miesięcznie, a na Konto Firmowe Premium 50 tys. zł, i nie są pobierane opłaty.

Do rachunku podstawowego i rachunków pomocniczych otrzymamy za 0 zł dowolną liczbę kart debetowych. Opłata za wielowalutową Visę to 10 zł miesięcznie, ale można ją ominąć. Wystarczy zapłacić nią pięć razy w miesiącu. Ogólnie do wyboru są trzy rodzaje kart:

 1. Biznes Partner,
 2. Visa Biznes Wielowalutowa,
 3. Business Waluta (EUR, USD).

Wsparciem może być Karta Kredytowa PKO EURO Biznes. Okres bezodsetkowy wynosi 56 dni. Jeśli jesteś przedsiębiorcą dłużej niż rok, to limit do 10 tys. zł dostępny jest bez przedstawiania dokumentów finansowych.

Przedsiębiorcom, którzy mają konto firmowe w PKO BP opłaca się robić przelewy za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Nielimitowane wówczas są zwykłe przelewy krajowe i SEPA (w trybie zwykłym) za 0 zł. W serwisie iPKO niestety bezpłatne przelewy są ograniczone. Kolejna rzecz to wypłata gotówki, która w bankomatach tego banku jest za 0 zł dla obydwu kont. Bez kosztów również wpłatomaty PKO BP, ale do kwoty 50 tys. zł miesięcznie.

 
Przejdź na stronę banku ▶
 

Konto Firmowe z Powerb@nkiem na start- promocja dla nowych klientów

Z nowej promocji można skorzystać do 31 marca 2022 roku. Zakładając Konto Firmowe w PKO BP, na start za 0 zł bank oferuje:

 • domenę - prosta i szybka rejestracja firmowej strony, nieograniczona liczba subdomen, bezpłatne wsparcie techniczne;
 • kreator stron, hosting, certyfikat SSL - prosty w obsłudze kreator stron, ochrona antywirusowa, kopia strony, adres mail w swojej domenie;
 • fakturowanie z e-księgowością - różnego rodzaju faktury sprzedażowe bez limitu, 1 godzina bezpłatnej konsultacji z księgową (jedna konsultacja bądź dwie po 30 min).

Usługi te są za darmo przez 12 miesięcy. Później zgodnie z cennikiem home.pl. Skorzystanie z promocji wiąże się z wyrażeniem zgód marketingowych. Należy podać również telefon oraz mail.

Zaproszenie do promocji jest wysyłane po otwarciu Konta Firmowego bądź Konta Firmowego Premium. Po przyjęciu zaproszenia- aktywacji promocji, na podany wcześniej mail klient otrzyma dane do aktywacji usług w home.pl oraz Superksięgowej.

Promocja jest limitowana, bank do rozdania ma 200 usług księgowych i 500 dla home.pl

Aplikacja IKO

Śmiało można powiedzieć, że to jedna z najlepszych aplikacji na rynku. Co małym przedsiębiorcom daje IKO?

 • Wykonasz przelewy do ZUS i US.
 • Wypłata z bankomatów, wpłata (wpłatomaty) BLIK-iem.
 • Płatności BLIK-iem.
 • Pod ręką dostępne informacje o stanie konta i wykonanych transakcjach.
 • Przelewy na telefon (nie musisz znać numeru konta odbiorcy, a on nie musi mieć IKO).
 • Klienci mogą płacić BLIK-iem (niższa prowizja niż przy kartach).
 • Umożliwia przyjmowanie płatności BLIK-iem w sklepach internetowych (klienci lubią mieć wybór).

Aplikacja ma jeszcze jedną dużą zaletę, o której już wspomniano, czyli darmowe przelewy krajowe i SEPA w trybie standardowym. Mając Konto Firmowe w PKO BP nie opłaca się z niej nie korzystać.

Wsparcie na starcie i dla doświadczonych przedsiębiorców

Dla nowych firm wsparciem są trzy produkty:

 1. Debet: do 1000 zł jeśli otwierasz konto firmowe bądź masz je krócej niż trzy miesiące.
 2. Terminal płatniczy Smart D220 za darmo na zawsze bądź standardowy terminal za 0 zł przez 12 miesięcy. 0% prowizji przez rok od transakcji kartami Visa i Mastercard.
 3. Leasing: do 120 tys. (wniosek w oddziale bądź za pośrednictwem PKO Leasing).

Przedsiębiorcy z dłuższym stażem do wyboru mają kredyty na różne cele oraz pożyczkę na dowolny cel w kwocie do pół miliona złotych. W ofercie PKO BP są kredyty obrotowe, inwestycyjne, hipoteczne, a także kredyty ze wsparciem unijnym (kredyt technologiczny). Pomocne dla przedsiębiorców są również wspomniane wcześniej karty kredytowe. W ofercie jest jeszcze leasing, nie tylko na start. To co zasługuje na uwagę w jego przypadku, to minimum formalności, wiele opcji do wyboru (leasing finansowy, operacyjny, zwrotny, wynajem), indywidualne warunki.

Usługi dodatkowe

W ofercie PKO BP szeroki pakiet usług dla firm.

 • e-Księgowość. Fakturowanie bez limitu za 0 zł (podstawowe dokumenty sprzedażowe) i OCR. Pakiet rozwojowy (koszt 20 zł miesiąc), to już dostęp do narzędzi, dzięki którym samodzielnie rozliczysz małą działalność (KPiR). Trzeci, Pakiet Optymalny, to obok dostępu do rozliczania się za pomocą KPiR, również kadry i płace oraz magazyn (koszt to 50 zł miesięcznie).
 • Finansowanie faktur. Do 100% wartości brutto minus prowizja, która wynosi 0,066% za każdy dzień oczekiwania na wpływ.
 • Terminal płatniczy. Model Smart D220 bez kosztów za posiadanie, użytkowanie w programie Polska Bezgotówkowa.
 • iPKO Dealer. W kantorze internetowym wymienisz walutę bez pośredników. Połączony jest z iPKO i iPKO biznes. Wśród dostępnych, przydatnych opcji, między innymi: automatyczne transakcje wymiany (gdy waluta będzie po zaznaczonym kursie) bądź alerty. Aby przewalutować zagraniczne transakcje, nie musisz mieć konta walutowego.

Obiektywnym okiem

Z jednej strony mamy prosty rachunek firmowy, z drugiej konto z rozbudowanymi narzędziami do zarządzania firmą o zasięgach wykraczających poza Polskę, ale czy faktycznie sprawdzą się w każdym przypadku?

Obok wielu zalet, ma też swoje wady. Jedną z głównych jest nastawienie banku na aplikację mobilną. Nie każdy jest zwolennikiem robienia przelewów przez telefon. Natomiast w serwisie internetowym iPKO darmowe przelewy są limitowane. Zatem Konto Firmowe niekoniecznie będzie odpowiadało przedsiębiorcom, którzy wolą usiąść przed monitorem komputera.

Natomiast jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnej technologii, to IKO z pewnością nam się spodoba. Aplikacja jest bardzo funkcjonalna. A podstawowe Konto Firmowe może być za 0 zł. Przez pół roku (jeśli jest to młoda firma) z konta korzystamy bez opłat. Później wystarczą wpływy miesięczne na poziomie 2 tys. zł nie jest to duża kwota, w związku z czym opłaty powinno udać się ominąć. Konto może być połączone z rachunkami osobistymi, więc mali przedsiębiorcy mogą zrezygnować z karty, a pieniądze z konta firmowego przelewać na osobiste w czasie rzeczywistym. To jedna z dróg ominięcia opłaty za kartę. Plusem oferty PKO jest e-księgowość. Przedsiębiorca rozliczający się z KPiR może za 20 zł robić to samodzielnie. A księgowość dostępna jest z pozycji iPKO, czyli wszystko w jednym miejscu.

PKO Konto Firmowe i Konto Firmowe Premium to oferta dla małych, lokalnych, jednoosobowych biznesów, ale też dla większych firm o zasięgach wykraczających poza granice kraju. Kompleksowa oferta przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy, co w biznesie ma kluczowe znaczenie.

 
Przejdź na stronę banku ▶
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.