Przeniesienie witryny na nowy hosting to nie jest zazwyczaj kwestia kliknięcia w jeden przycisk. Czasami jednak warto to zrobić, na przykład w przypadku, kiedy zwiększyła się popularność witryny i obecny hosting nie jest już w stanie zaoferować odpowiednio dużego pakietu. Zdarza się też, że po prostu inny usługodawca świadczy usługi na znacznie lepszych warunkach czy też posiada lepsze zabezpieczenia i to sprawia, że firmy lub osoby prywatne decydują się przenieść do niego swoje strony.

Jest kilka pytań, które przewijają się najczęściej wśród osób, które decydują się na zmianę dostawcy usług hostingowych. Ile może potrwać takie przeniesienie witryny? Jak zrobić to w najlepszy sposób, aby nie popełnić żadnego błędu i zapewnić, że witryna szybko zacznie z powrotem działać (lub nawet nigdy nie zostaną zanotowane przerwy w jej działaniu)? Wszystkie te kwestie postaramy się dokładnie wyjaśnić poniżej. Zapraszamy!

Przeniesienie strony jest bardziej skomplikowane niż się wydaje

Przeniesienie strony internetowej to wbrew pozorom dość skomplikowany proces. Trzeba przenieść m.in. bazę danych, a także wszystkie multimedia (zdjęcia, filmiki), szablon, dane użytkowników i nie tylko. Wszystko musi zostać przeniesione poprawnie, aby żadne dane nie zostały uszkodzone ani pominięte, w przeciwnym razie nie uda się odtworzyć witryny na nowym hostingu w dokładnie takim stanie, w jakim była ona na hostingu starym.

Jeśli chodzi o to, ile traki proces trwa, to ciężko tak naprawdę wskazać określoną miarę. Wszystko zależy od tego, jak dużo danych jest do przeniesienia i ile one ważą, a także, jaką metodę przenoszenia wybierzemy. Przeniesienie wszystkich danych może zająć kilka godzin lub nawet więcej, dlatego też najlepiej wykonywać ten proces w nocy (można też przeprowadzić go w taki sposób, aby do momentu zakończenia przenoszenia cały czas witryna była wciąż widoczna dzięki staremu hostingowi, dzięki temu użytkownicy nie powinni odczuć zmiany).

Nie należy jednak obawiać się przenoszenia strony, ponieważ w wielu przypadkach jest to po prostu konieczne i na dłuższą metę będą miały bardzo pozytywny wpływ na witrynę. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem szczególnie w przypadku, kiedy aktualny hosting jest po prostu za wolny i nie daje sobie rady z zapewnieniem użytkownikom strony optymalnego doświadczenia. Ma to spore znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedynie 27% polskich stron jest na tyle szybka, aby zapewnić dobre doświadczenie użytkownika. To dość powalająca statystyka, która powinna zmotywować wielu webmasterów do przeniesienia się na lepszy hosting.

Dobre doświadczenie użytkownika to obecnie priorytet dla coraz większej ilości firm i sklepów internetowych – nie bez powodu. Odgrywa ono ogromną rolę w ostatecznej decyzji zakupowej, więc jest to coś, na co należy kłaść bardzo dużą uwagę i czego zdecydowanie nie można lekceważyć.

Jak przenieść witrynę na nowy hosting szybko i skutecznie?

Witrynę można przenieść na nowy hosting na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na ręcznym pobraniu plików strony za pomocą programu FTP na komputer, a następnie również przy pomocy tego programu wrzucenie ich na serwery nowego hostingodawcy. W dalszej kolejności trzeba jeszcze wejść do panelu administracyjnego starego hostingu, po czym przejść do zarządzania bazą danych, pobrać ją i otworzyć panel nowego hostingu, wejść w bazę danych i zaimportować ją z pliku.

Nie jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli ktoś nie zna się szczególnie na tego typu kwestiach. Druga opcja to skorzystanie z wtyczek do systemu zarządzania treścią, służących do wykonania kopii zapasowej strony lub bezpośrednio do przenoszenia jej między hostingami. Bardzo wiele takich wtyczek, w tym sporo darmowych, oferuje na przykład WordPress.

Zazwyczaj korzystanie z nich polega po prostu na tym, że trzeba otworzyć wtyczkę, wpisać dane dostępowe do nowego i starego hostingu oraz WordPressa, po czym czekać, aż program zakończy działanie.

Dodatkowo czasami trzeba wcześniej zainstalować WordPressa i wtyczkę nie tylko na starym hostingu, ale również na nowym. Dokładnych instrukcji najlepiej szukać w opisie wtyczki lub na jej stronie internetowej. To rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim dla osób, którym zależy na czasie lub które nie mają dużych umiejętności w kwestii zarządzania stronami internetowymi.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Trzecie powszechnie spotykane rozwiązanie to skorzystanie z pomocy przy przeniesieniu strony udzielanej przez nowego hostingodawcy. Nie każda firma takie wsparcie oferuje, dlatego też dobrym pomysłem jest zweryfikowanie tej kwestii jeszcze przed zakupem hostingu, żeby później się nie rozczarować.

Dobry hosting to ważny aspekt, jeśli chodzi o powodzenie strony internetowej, ale nie jedyny. Wśród odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć stronę biznesową generującą ruch i sprzedaż, można wymienić także dobry, atrakcyjny wizualnie design oraz optymalizację pod kątem SEO. O tych kwestiach nie można zapominać, jeśli chce się odnieść sukces w Internecie. Trzeba też pamiętać, że hosting również poniekąd łączy się z SEO – jeśli firma zatrudnia specjalistę SEO, wybór hostingu jest decyzją, którą być może warto z nim skonsultować, aby nie popełnić w tym zakresie jakiegoś błędu.

Który hostingodawca pomoże w przeniesieniu strony?

Jak wspomniano powyżej, niektórzy hostingodawcy udzielają w ramach usługi nowego hostingu pomocy z przeniesieniem danych. Bywa, że taka pomoc jest dodatkowo płatna, ale często można na nią liczyć za darmo, zwłaszcza w przypadku droższych hostingów. Jeśli coś takiego jest oferowane, warto z tego skorzystać, ponieważ można oszczędzić w ten sposób sporo czasu i energii.

Dodatkowo nie trzeba się martwić, że coś pójdzie nie tak, ponieważ przeniesieniem danych zajmą się wykwalifikowani specjaliści, którzy mają w tym zakresie doświadczenie i bez problemu sobie z tym poradzą. Cały proces tak naprawdę sprowadza się do podania danych dostępowych do hostingu i strony nowemu hostingodawcy, a cała reszta leży po jego stronie.

Oczywiście, trzeba w pierwszej kolejności upewnić się, że dany hostingodawca jest godny zaufania, zanim poda mu się tego typu dane. Jeśli chcesz upewnić się, że hosting będzie szybki, dobry i bezpieczny, koniecznie przeczytaj recenzje i opinie o tych narzędziach na tej stronie zanim dokonasz jakiegokolwiek zakupu. Z opinii ekspertów dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o danej usłudze.

Pamiętaj tylko, aby zwrócić uwagę na to, czy dany hostingodawca oferuje usługę przeniesienia witryny na nowy hosting – zazwyczaj taka informacja powinna znaleźć się w opisie hostingu. Jeśli jej tam nie ma, zawsze można zapytać i dowiedzieć się więcej na ten temat bezpośrednio u źródła. Poszukując idealnego hostingu, często można napotkać oferty specjalnych „hostingów WordPress”. Jakiś czas temu tłumaczyliśmy, czym hosting WordPress różni się od zwykłego hostingu – warto się z tym artykułem zapoznać, aby nie popełnić błędu i nie przepłacić niepotrzebnie na tego typu usłudze.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Księgowość online

Partner portalu: 360 Księgowość

360 Księgowość

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.