Faktury z długim terminem płatności są atrakcyjnym sposobem na przyciągnięcie klientów. Z drugiej strony, każda faktura wiąże się z podatkiem - który należy wpłacić w terminie do skarbówki. W przypadku firm zatrudniających pracowników, muszą oni dostać pensje. Poza tym z czegoś również należy zapłacić rachunki. W tym wszystkim wsparciem może być usługa firmy faktoringowej.

Faktoring sposób na płynność finansową

Jedną z głównych przyczyn upadku małych działalności jest brak płynności finansowej. Przedsiębiorcy próbują się ratować kredytami bankowymi, natomiast w ich przypadku niezbędna jest zdolność kredytowa i dobra sytuacja finansowa. W ostatnich latach, problem z płynnością finansową, a jednocześnie z możliwością zachowania dłuższego niż kilka dni terminu płatności dla kontrahentów rozwiązuje faktoring. Ma on swoje zalety i wady, jak każda usługa i każdy produkt.

Co to jest faktoring online?

W definicji faktoringu pojawiają się trzy strony. Pierwszą jest przedsiębiorca, który korzysta z usług faktoringu. Określa się go mianem faktoranta. Drugą stroną jest firma, która finansuje fakturę (firma faktoringowa) nazywana faktorem. Trzecią stroną jest kontrahent.

Cała procedura polega na wypłacie przez faktora kwoty należnej (wynikającej z umowy), pokrywającej 80-90% wartości brutto faktury (bądź 100% netto) zaraz po jej otrzymaniu od faktoranta za odpowiednią prowizją. Najprościej mówiąc, jako przedsiębiorca wystawiasz fakturę, wysyłasz ją do firmy faktoringowej, ona przelewa umówioną zaliczkę i wysyła fakturę do kontrahenta.

Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji?

  • Firma faktoringowa po otrzymaniu faktury wypłaca do 100% wartości netto bądź 80–90% brutto (w zależności od firmy). Pozostałą część po potrąceniu opłaty przedsiębiorca otrzymuje, gdy kontrahent zapłaci fakturę.
  • Konieczne jest powiadomienie kontrahentów o korzystaniu z faktoringu (wyjątkiem faktoring cichy).
  • Nie jest wymagane zabezpieczenie materialne. Zabezpieczeniem są faktury, ewentualnie weksel.
  • Nie liczy się zdolność kredytowa jak przy kredycie bankowym, a obecna wypłacalność kontrahentów.
  • Niektóre firmy faktoringowe wyłączają możliwość finansowania faktur działalności o określonych kodach PKD (wśród nich działalności związane z hazardem, polityką, finansami).

Rodzaje faktoringu

W ciągu kilku lat firmy oferujące usługi związane z finansowaniem faktur w Polsce rozbudowały ofertę, tak by odpowiadała potrzebom różnych przedsiębiorców. Wraz z faktoringiem przedsiębiorca może skorzystać z usług dodatkowych, takich jak: windykacja należności, finansowanie zakupów dla firmy i wsparcie dla leasingu przy wkładzie własnym.

  1. Faktoring pełny. Kontrahent może nie opłacić faktury, którą sfinansowała firma faktoringowa. Jeśli przedsiębiorca korzysta z pełnego faktoringu, ryzyko leży po stronie faktora, a tym samym przedsiębiorca nie zwraca firmie faktoringowej wypłaconej na poczet faktury zaliczki. Zabezpieczeniem dla faktora jest polisa, którą najczęściej on sam wykupuje. Natomiast jeśli przed zawarciem umowy przedsiębiorca wykupił taką polisę, to ona również może stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Faktoring pełny, ze względu na wyższe ryzyko faktora, jest droższy niż niepełny.
  2. Faktoring niepełny. W przypadku faktoringu niepełnego odpowiedzialność za niezapłacone faktury leży po stronie przedsiębiorcy. Jeśli kontrahent nie ureguluje faktury, a działania windykacyjne podjęte przez faktora nie przyniosą rezultatu, faktorant musi oddać zaliczkę za tą fakturę. Najczęściej jest ona potrącana z kolejnej. W umowie z faktorem w przypadku niepełnego faktoringu, przedsiębiorca zobowiązuje się do wykupu należności, jeśli kontrahent nie opłaci faktury. Jest to tańsza opcja faktoringu, natomiast ryzyko leży po stronie przedsiębiorcy.
  3. Faktoring mieszany. Ten rodzaj faktoringu łączy cechy dwóch powyższych. Faktor ustala kwotę, do której faktury objęte są faktoringiem pełnym. Powyżej tej kwoty ryzyko lezy już po stronie przedsiębiorcy.
  4. Faktoring odwrócony. Ten rodzaj faktoringu polega na opłacaniu faktur przedsiębiorcy. Kupując towary i usługi, może skorzystać z faktoringu odwróconego. Faktor opłaci wystawioną przez sprzedawcę fakturę, a przedsiębiorca opłaca należność w uzgodnionym terminie, wraz z prowizją.
  5. Faktoring cichy. Faktoring cichy skierowany jest do przedsiębiorców, którzy nie chcą informować kontrahentów o korzystaniu z tego typu usług. Wszystko odbywa się poza kontrahentem. Przedsiębiorca wystawia fakturę i wysyła ją kontahentowi jak zwykle, ale również dodatkowo do firmy faktoringowej. Ta przelewa kwotę przedsiębiorcy. Gdy kontrahent opłaci fakturę na konto przedsiębiorcy, przedsiębiorca zwraca należność firmie faktoringowej.

Jak korzystnie zawrzeć umowę faktoringu?

Atutem faktoringu w porównaniu z kredytem jest prosta i szybka procedura. Faktor nie ocenia zdolności kredytowej, najczęściej nie wymaga dodatkowych dokumentów poza finansowanymi fakturami. Jedynym warunkiem jest termin na fakturze - płatność nie może być po terminie. Umowa faktoringu najczęściej jest podpisywana na czas nieokreślony z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Faktor ma możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym, jeśli faktorant nie wywiązał się z obowiązków.

Na co wrócić uwagę w umowie faktoringu?

  • Prowizja - stały element każdej oferty. Prowizja najczęściej wynosi kilka procent.
  • Zaliczka wypłacana na poczet faktur. Czy będzie to 100% kwoty netto czy 80–90% brutto?
  • Limity - kwoty powyżej których kończy się zaangażowanie firmy faktoringowej. Warto sprawdzić, szczególnie jeśli wystawiasz faktury na wysokie kwoty.
  • Usługi dodatkowe - są to między innymi: finansowanie zakupów, finansowanie wkładu własnego (leasing), windykacja wierzytelności.
  • Abonament - czy usługa faktoringu wiąże się z abonamentem? Poza tym mogą pojawić się również dodatkowe usługi, które wiążą się z kosztami i warto o nich wiedzieć.

Każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby finansowe, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która oferta jest najatrakcyjniejsza. Dlatego poniżej znajdziesz zestawienie kilku najlepszych firm faktoringowych.

Korzyści i koszty faktoringu

Każda usługa wiąże się z korzyściami i pociąga za sobą koszty. Tak samo jest z faktoringiem. Pytanie tylko na którą stronę przechyla się szala w przypadku Twojej firmy?

Zalety faktoringu.

  • Gotówka dostępna od ręki, zaraz po wystawieniu faktury.
  • Różne rodzaje faktoringu do wyboru - możliwość dopasowania oferty do potrzeb firmy, finansowania tylko części faktur, opcja windykacji wierzytelności i inne usługi dodatkowe.
  • Zachowanie płynności finansowej - brak zmartwień o pieniądze na zobowiązania, rachunki, pensje.
  • Przeniesienie wierzytelności na faktora (faktoring pełny).
  • Sprzedaż towarów i usług z długim terminem ważności - sposób na przyciągnięcie nowych klientów.
  • Pewność co do posiadania środków na zaplanowane wydatki, inwestycje.
  • W przypadku faktoringu online bardzo szybka zamiana faktury na gotówkę, pieniądze nawet w kilka minut na koncie.
  • Wiarygodność przy transakcjach zagranicznych (faktoring importowy).

Wady faktoringu.

  • Brak możliwości finansowania sprzedaży komisowej, gotówkowej i detalicznej.
  • Powiadomienie kontrahentów o faktoringu (wyjątkiem faktoring cichy).
  • Konieczność zwrotu zaliczki, jeśli kontrahent nie opłacił faktury (faktoring niepełny).
  • Dodatkowe formalności i obowiązki dla przedsiębiorcy.

Podsumowanie faktoringu

Wśród wad faktoringu wymienia się jeszcze koszty, natomiast każdy produkt, usługa pociągają za sobą koszty. W przypadku faktoringu jest dokładnie tak samo, więc czy to może być jego wadą? Inną kwestią jest ich wysokość. Ta zależy od polityki firmy, usług, z których będzie korzystał przedsiębiorca i innych czynników.

Faktoring jest sposobem na zachowanie płynności finansowej, planowanie działań związanych z firmą i często wyręcza z windykacji zaległych należności. Oferta firm faktoringowych jest skierowana również do mikro i małych firm. Można finansować faktury już od kilkuset złotych (np. 300 zł). To najmniejsi zazwyczaj mają najtrudniej przetrwać przy opóźnieniach w płatnościach. W takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdza się faktoring. Ponadto, faktoring ma wiele odmian i można skorzystać również z opcji odwróconej, dzięki czemu sfinansujesz zakupy dla swojej firmy.

Czy warto? Na pewno warto zapoznać się z ofertą firm faktoringowych. Porozmawiać z doradcami i przeliczyć, ile faktycznie będzie kosztował.

Ranking firm faktoringowych

Finea

To propozycja dla przedsiębiorców ceniących szybkość, wygodę, niskie koszty oraz przejrzyste zasady. Cały proces finansowania faktury możesz przejść w godzinę. Rejestracja i złożenie wniosku odbywa się w 100% online – to wygodne, a dodatkowo pozwala w przystępny sposób zapoznać się z całym procesem finansowania. Platforma wymaga jedynie wyciągu bankowego za ostatnie 6 miesięcy oraz potwierdzenia Twojej tożsamości. Bez niepotrzebnych zobowiązań – dostęp do faktoringu w Finea nie wiąże się z dodatkowymi kosztami stałymi i abonamentami – po prostu płacisz, gdy korzystasz z konkretnej usługi.

Oprócz wyżej wymienionych dogodności Finea charakteryzuje się szerokim zakresem produktów. Najpopularniejsze formy finansowania, z których można skorzystać w Finea to: faktoring jawny, faktoring cichy, finansowanie zakupów, finansowanie ratalne zakupów, faktoring zakupowy pod terminal, finansowanie dla obcokrajowców. Faktor jest elastyczny i dostosowuje rozwiązania indywidualnie pod każdego klienta. Przejdź na stronę Finea.

Smeo

Smeo oferuje finansowanie faktur z limitem do 1 000 000 zł, a wszystko bez wychodzenia z biura, przez internet. Przelew za fakturę wysyłają nawet w ciągu 5 minut po pozytywnej weryfikacji. Do wyboru jest kilka produktów. Jednym z nich jest Faktura na Raz - to opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą przetestować faktoring. Natomiast najlepiej ocenianym produktem jest faktoring online. Nie ma opłat stałych (abonamentu), za to finansują faktury w EUR i PLN. Prowizja naliczana jest dziennie, dzięki czemu zapłacisz kwotę za faktyczny okres korzystania z ich środków.

Zaletą oferty jest również brak dopłaty, gdy kontrahent spóźni się z płatnością do 30 dni. Nie naliczają opłaty za przyznanie limitu. Natomiast dostaniesz darmowy dostęp do SMEO24. Wymagającym przedsiębiorcom polecamy Smart Plan. Cechuje go bardzo duża elastyczność, wysokie limity i najniższa prowizja. Przejdź na stronę Smeo.

NFG

Finansowanie dla mikro i małych firm od NFG jest wygodne, szybkie i proste. Oferują różne rodzaje faktoringu: jawny, cichy, zaliczkowy i ekspres. Pieniądze wypłacają w kilka minut od założenia konta na stronie i rejestracji faktury w systemie. Wszystko odbywa się online. Proces jest szybki i wygodny. Są pierwszym faktoringiem online w Polsce.

Można sfinansować 100% faktury netto bądź też jej część- sam o tym decydujesz. Oferują wysokie limity już na starcie. Przejdź na stronę NFG.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.