Jest to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie zakładania działalności i chociaż większość przedsiębiorców wybiera tę samą opcję, to warto najpierw poznać możliwości wyboru.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych polega na odprowadzaniu do Urzędu Skarbowego określonej części przychodów. Obecnie jest to atrakcyjna opcja rozliczania działalności. Dlaczego? Jednym z głównych argumentów jest sposób naliczania składki zdrowotnej. W przypadku ryczałtu, od 2022 roku do obliczenia składki zdrowotnej przyjmowane jest przeciętne wynagrodzenie, a nie wysokość przychodów. Kolejna kwestia to stawki podatku ryczałtowego, które dla części zawodów obniżono. Skorzystała między innymi branża medyczna i IT.

W przypadku ryczałtu wystarczy prowadzić bardzo prostą ewidencję polegającą na rejestracji przychodów (nic więcej), czyli dokumentujemy każdą kwotę, jaką otrzymujemy od klienta i każdego miesiąca odprowadzamy 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 14%, 15% lub 17% podatku. Dokładny procent zależy od rodzaju działalności.

Ta forma opodatkowania ma wiele zalet, jednak warto też wiedzieć, że ryczałtowcy nie rozliczą się wspólnie z małżonkiem, ani nie przysługuje im ulga na dzieci. Natomiast przysługują im inne ulgi, np. na internet, mieszkaniowa, termomodernizacyjna, badawczo-rozwojowa.

Kolejną zaletą jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania, czyli w przypadku ryczałtowców przychodu, o 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Maksymalna składka zdrowotna na ryczałcie wynosi 1007,81 zł, czyli przychód można pomniejszyć o kwotę 503,91 zł miesięcznie. Rocznie jest to zysk od kilkudziesięciu złotych do około tysiąca.

Ryczał od przychodów ewidencjonowanych wybrać mogą między innymi osoby otwierające jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem korzystania z tej formy opodatkowania w kolejnych latach, jest przychód o wartości nie przekraczającej 2 mln euro. Z możliwości opodatkowania ryczałtem wykluczone są niektóre działalności oraz przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla byłego bądź obecnego pracodawcy.

Wybierając ryczałt, nie ma konieczności składania oświadczenia każdego roku o chęci korzystania z tej formy opodatkowania. Ryczałt stosowany jest od dnia, w którym wpłynął pierwszy przychód.

Zasady ogólne i podatek liniowy

Wybierając ogólne zasady opodatkowania, wpłaca się do Urzędu Skarbowego podatek od dochodu – nie od przychodu, jak w przypadku ryczałtu. Dochód to inaczej zysk, czyli różnica pomiędzy wszystkimi przychodami, a kosztami firmy. Na przykład: pośrednik kupuje towar od producenta w cenie 18 zł, a sprzedaje klientom za 20 zł. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego musiałby zapłacić podatek od całego przychodu, czyli 20 zł (przy stawce 3% to 60 gr). Jeśli jednak wybrał zasady ogólne, to wpłaci do Urzędu podatek jedynie od swojego zysku, czyli od 2 zł (przy 12% stawce to 24 gr).

Dochód, od którego odprowadza się podatek, wskazywany jest przez Księgę Przychodów i Rozchodów (w skrócie KPiR), którą należy prowadzić. Jest to już kompletna ewidencja wszelkiej sprzedaży, jak i każdego zakupu. Nie stanowi to problemu w przypadku korzystania z księgowości internetowej. Możliwa jest również pełna księgowość obejmująca wszystkie wydarzenia finansowe przedsiębiorstwa, lecz wymagana jest ona dopiero przy osiągnięciu pułapu ok. 800 tysięcy euro przychodu rocznie – jeśli dokona tego Twoja firma, to zatrudnienie księgowej nie powinno stanowić problemu...

Wybierając ogólne zasady opodatkowania można zdecydować się na skalę progresywną lub podatek liniowy.

Jeśli chodzi o progresywną skalę podatkową, to obecnie obowiązują dwie stawki: 12% oraz 32%. Ta większa ma zastosowanie jedynie od dochodów przekraczających kwotę 120 000 zł w skali roku (10 tysięcy miesięcznie). Skala podatkowa to obecnie najbardziej popularna forma opodatkowania działalności gospodarczej, a w szczególności właśnie małych przedsiębiorstw. Choć nowe przepisy sprawiają, że części firm zdecydowanie bardziej opłaca się ryczałt. 

Podatek liniowy. Wybierając liniowy podatek dochodowy płaci się go w wysokości 19% (nie 12%), traci się wszystkie ulgi podatkowe i możliwość rozliczania się wraz z małżonkiem, a także oznacza rezygnację z kwoty wolnej od podatku, czyli nieopodatkowanych 30 000 zł. W związku z tym trzeba naprawdę sporo zarabiać (ponad 150 000 rocznie), aby taki wybór opłacał się bardziej, niż skala progresywna. Niekiedy podatek liniowy może też się opłacać, gdy oprócz działalności jesteśmy również zatrudnieni na etacie - wówczas z etatu rozliczamy się skalą i korzystamy z ulg, kwoty wolnej itd., a z działalności rozliczamy się liniowo i nie wpadamy na drugi próg podatku 32%.

Raz dokonana decyzja obowiązuje przez cały rok kalendarzowy. Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia roku, w którym ma obowiązywać wybrana forma opodatkowania.

Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy

Jeszcze dwa słowa w kwestii opłacania podatku dochodowego. Co miesiąc na konto Urzędu Skarbowego przedsiębiorca wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy. Musi nastąpić to zawsze do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym. Nie istnieje przy tym obowiązek składania deklaracji podatkowej – w roku 2007 zniesiono konieczność comiesięcznego przesyłania dokumentu PIT-5. Wystarczy jedynie wpłacić odpowiednio wyliczoną kwotę podatku, a dokumentację należy zachować dla siebie. 

Do wpłacania podatku służy specjalny numer konta - inny dla każdego podatnika. Aby go poznać, należy przejść do generatora mikrorachunku podatkowego i podać w nim swój NIP. Na otrzymany w ten sposób numer rachunku należy wpłacać każdy rodzaj podatku - zarówno dochodowy, jak i np. VAT.

Przy tej okazji warto również dowiedzieć się czym jest czynny żal - może się przydać w razie niezapłacenia podatku w terminie...


Firmino

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.