fbpx

Jest to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie zakładania działalności i chociaż większość przedsiębiorców wybiera tę samą opcję, to warto najpierw poznać możliwości wyboru.

Karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany

Są to bardzo proste formy opodatkowania działalności, lecz nie każdy może z nich skorzystać. Mogą uczynić to zakłady usługowe, wytwórczo-usługowe i handlowe, takie jak np. zegarmistrz, szewc, kapela weselna, działalność polegająca na wynajmie pokoju lub handlu obnośnym. Dają one bardzo mało możliwości rozliczania się, jednak mają też zalety.

Szczególnie karta podatkowa, przy której nie posiada się obowiązku prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji. Przez cały rok płaci się regularnie odgórnie ustaloną kwotę podatku niezależnie od tego, jakie zyski (czy nawet straty!) przynosi działalność. Kwota ustalana jest w oparciu o rodzaj działalności, liczbę mieszkańców gminy itp. Nie ma się na nią wpływu.

Z kolei ryczałt od przychodów ewidencjonowanych polega na odprowadzaniu do Urzędu Skarbowego określonej części przychodów – w odróżnieniu od karty podatkowej nie płacimy nic, jeśli nie mamy żadnych przychodów. Musimy jednak prowadzić bardzo prostą ewidencję polegającą na rejestracji przychodów (nic więcej), czyli dokumentujemy każdą kwotę, jaką otrzymujemy od klienta i każdego miesiąca odprowadzamy 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20% podatku. Dokładny procent zależy od rodzaju działalności.

Zasady ogólne i podatek liniowy

Wybierając ogólne zasady opodatkowania, wpłaca się do Urzędu Skarbowego podatek od dochodu – nie od przychodu, jak w przypadku ryczałtu. Dochód to inaczej zysk, czyli różnica pomiędzy wszystkimi przychodami, a kosztami firmy. Na przykład: pośrednik kupuje towar od producenta w cenie 18 zł, a sprzedaje klientom za 20 zł. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego musiałby zapłacić podatek od całego przychodu, czyli 20 zł (przy stawce 3% to 60 gr). Jeśli jednak wybrał zasady ogólne, to wpłaci do Urzędu podatek jedynie od swojego zysku, czyli od 2 zł (przy 18% stawce to 36 gr).

Dochód, od którego odprowadza się podatek, wskazywany jest przez Księgę Przychodów i Rozchodów (w skrócie KPiR), którą należy prowadzić. Jest to już kompletna ewidencja wszelkiej sprzedaży, jak i każdego zakupu. Nie stanowi to problemu w przypadku korzystania z księgowości internetowej. Możliwa jest również pełna księgowość obejmująca wszystkie wydarzenia finansowe przedsiębiorstwa, lecz wymagana jest ona dopiero przy osiągnięciu pułapu ok. 800 tysięcy euro przychodu rocznie – jeśli dokona tego Twoja firma, to zatrudnienie księgowej nie powinno stanowić problemu...

Wybierając ogólne zasady opodatkowania można zdecydować się na skalę progresywną lub podatek liniowy.

Jeśli chodzi o progresywną skalę podatkową, to obecnie obowiązują dwie stawki: 17% oraz 32%. Ta większa ma zastosowanie jedynie od dochodów przekraczających kwotę 85 528 zł w skali roku (ponad 7 tysięcy miesięcznie). Obecnie jest to najbardziej popularna forma opodatkowania działalności gospodarczej, a w szczególności właśnie małych przedsiębiorstw.

Podatek liniowy. Wybierając liniowy podatek dochodowy płaci się go w wysokości 19% (nie 17%), traci się wszystkie ulgi podatkowe i możliwość rozliczania się wraz z małżonkiem. W związku z tym trzeba naprawdę sporo zarabiać (ponad 90 000 rocznie lub ponad 180 000 wraz z małżonkiem), aby taki wybór opłacał się bardziej, niż skala progresywna.

Raz dokonana decyzja obowiązuje przez cały rok kalendarzowy. Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia roku, w którym ma obowiązywać wybrana forma opodatkowania.

Wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy

Jeszcze dwa słowa w kwestii opłacania podatku dochodowego. Co miesiąc na konto Urzędu Skarbowego przedsiębiorca wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy. Musi nastąpić to zawsze do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym. Nie istnieje przy tym obowiązek składania deklaracji podatkowej – w roku 2007 zniesiono konieczność comiesięcznego przesyłania dokumentu PIT-5. Wystarczy jedynie wpłacić odpowiednio wyliczoną kwotę podatku, a dokumentację należy zachować dla siebie. 

Do wpłacania podatku służy specjalny numer konta - inny dla każdego podatnika. Aby go poznać, należy przejść do generatora mikrorachunku podatkowego i podać w nim swój NIP. Na otrzymany w ten sposób numer rachunku należy wpłacać każdy rodzaj podatku - zarówno dochodowy, jak i np. VAT.

Przy tej okazji warto również dowiedzieć się czym jest czynny żal - może się przydać w razie niezapłacenia podatku w terminie...


Firmino
 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

inFakt

Partner portalu: Alior Bank

Alior Bank

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.