Zakładanie firmy „krok po kroku” - 4.7 out of 5 based on 208 votes

Mimo, że wprowadzane są wciąż nowe udogodnienia, to i tak startujący przedsiębiorca musi wykonać kilka czynności, wypełnić kilka dokumentów i to w odpowiedniej kolejności. Oto praktyczna instrukcja, wyjaśniająca jak założyć firmę w kilku krokach.

Instrukcja aktualna na rok 2017.

firma.gov.pl

Większość czynności możemy wykonać przez internet. Zaczynamy od wpisania w przeglądarkę internetową adresu firma.gov.pl i wypełnienia na niej formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Zobacz instrukcję wypełnienia formularza – tam również dwa słowa o sposobach wysyłania i podpisywania formularza (polecam tzw. profil zaufany).

Wpis do Ewidencji jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, nadanie lub wskazanie numeru NIP i wybór formy opodatkowania oraz zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS (płatnika, czyli osoby opłacającej swoją składkę, jak i składki swoich pracowników).

W przyszłośc tym samym formularzem zgłasza się również wszelkie zmiany z zakresu podawanych informacji. Na ten obowiązek posiada się 7 dni od ich zaistnienia. Uwaga. Jeżeli rejestrując firmę nie posiadasz jeszcze REGON-u i/lub NIP-u, to po jego otrzymaniu nie musisz aktualizować danych w systemie CEIDG, bo pojawiają się one tam automatycznie po ich nadaniu.

W formularzu należy podać rodzaj wykonywanej działalności. W tym celu stworzona została Polska Klasyfikacja Działalności, która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. Do formularza CEIDG wpisuje się jedynie numery wybranych czynności (więcej o PKD). Nie obowiązuje żaden limit ilości podawanych numerów PKD.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przedsiębiorca w ZUS-ie posiada podwójną osobowość. Występuje on jednocześnie jako tak zwany Płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie samego i swoich pracowników) oraz jako Ubezpieczony (jakby na równi ze swoimi pracownikami). Na początku wydaje się to trochę skomplikowane, ale w praktyce wcale tak nie jest.

Jeśli wykonywana działalność gospodarcza jest naszym jedynym źródłem dochodów, to uzupełniamy druk ZUA (wzór wypełnienia). Z kolei ZZA (wzór wypełnienia) składa się w sytuacji, gdy jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, w której zarabiamy powyżej minimalnej pensji krajowej – gdy pensja jest niższa, to pozostajemy przy ZUA. 

Druki te można wypełnić w momencie rejestrowania działalności, jako załączniki do formularza CEIDG. Jeśli się tego nie zrobi wówczas, to ma się 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na dostarczenie do ZUS-u dokumentów ZUA lub ZZA na ich papierowych formularzach (możliwa jest również wysyłka pocztowa – tylko użyj przesyłki poleconej i zachowaj dowód nadania).

Dla zainteresowanych więcej informacji o opłacaniu ZUS-u.

Urząd Skarbowy

Numer NIP pozostaje niezmieniony – nasz osobisty numer staje się numerem firmy w momencie jej powstania. Jeżeli dotąd nie posiadało się NIP-u, to został on nadany przy realizacji przez Ministerstwo naszego wniosku CEIDG. Aby go poznać, najprościej jest wyszukać nasz wpis korzystając z wyszukiwarki przedsiębiorców. Każdy wpis powinien tam pojawić się najpóźniej w 3 dni od podpisania wniosku CEIDG, a najczęściej jest już następnego dnia.

W formularzu CEIDG informujesz Urząd Skarbowy o wybieranej formie opodatkowania i rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej – to masz już za sobą. Musisz jeszcze zdecydować, czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT – dowiedz się więcej o byciu VAT-owcem oraz zobacz instrukcję wypełnienia formularza VAT-R, który składa się w Urzędzie Skarbowym.

Koncesje, licencje

Wprawdzie posiadamy swobodę gospodarczą, to jednak w przypadku niektórych rodzajów działalności przepisy nakładają obowiązek uzyskania koncesji i zezwoleń. Jakie to działalności i jak założyć firmę regulowaną w ten sposób, dowiesz się z osobnego artykułu.

Biuro księgowe

W formularzu CEIDG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Jeśli nie wiemy jeszcze w momencie wypełniania wniosku, z jakim biurem księgowym będziemy współpracować, to wybieramy opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a później nasz wpis aktualizujemy (podając dane biura księgowego). 

Mimo dużej konkurencji usługi biur księgowych nie należą do najtańszych i zawsze jest ryzyko, że trafimy na nierzetelnych księgowych. Dlatego samemu korzystam i polecam innym rozwiązanie, które jest pewne, a do tego może być nawet 10-krotnie tańsze (serio!). Jest nim księgowość internetowa, a dokładniej jeden z którego samemu korzystam i który dobrze znam: wFirma. Oprócz swojej podstawowej funkcji portale te są jednocześnie programem do fakturowania, prowadzenia magazynu i wielu innych rzeczy. Tworzą również wszelkie ewidencje i deklaracje podatkowe (w tym Jednolity Plik Kontrolny), a nawet wysyłają je przez Internet do urzędów. Dowiedz się więcej o księgowości internetowej

Nie przegap ważnych newsów i zmian przepisów!

„Mały Newsletter” z Mala-Firma.pl – zapisz się i otrzymuj:

 • istotne zmiany przepisów,
 • najciekawsze newsy,
 • tylko sprawdzone oferty,
 • przypomnienia o ważnych terminach.

Nie zasypię Cię mailami, bo wysyłam 1 lub 2 wiadomości w miesiącu – tylko to, co najważniejsze!

Po zapisaniu się otrzymasz wiadomość od Mala-Firma.pl z linkiem do aktywacji zapisu (nie zapomnij go kliknąć).

Pieczątka

Wprawdzie nie istnieje żaden prawny wymóg wyrabienia pieczęci firmowych, to jednak jej posiadanie często okazuje się przydatne, a że jej uzyskanie nie stanowi wielkiego trudu ani kosztu, to warto się o taką pieczęć postarać. Na większości urzędowych druków i deklaracji znajduje się pole na pieczątkę, lecz jej użycie nie jest obowiązkowe. Można jej używać przy fakturach i na umowach handlowych, lecz również nie trzeba. 

Co umieszcza się na takiej pieczęci:

 • pełna nazwa firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy),
 • adres siedziby,
 • może być telefon, faks, e-mail,
 • REGON i NIP.

Konto bankowe

Wybierając bank, który poprowadzi konto Twojej firmy, zwróć uwagę na takie szczegóły jak:

 • wysokości opłat za: prowadzenie rachunku, przelewy, wpłaty i wypłaty gotówkowe,
 • odpłatność lub jej brak za otrzymanie i prowadzenie karty do rachunku,
 • lokalizacja najbliższych oddziałów i bankomatów/wpłatomatów.

Warto rozpatrzyć również założenie konta firmowego w banku, w który ma się już konto osobiste. Najczęściej daje to możliwość realizowania natychmiastowych przelewów między tymi kontami. 

Zestawienie aktualnych ofert banków oraz dostęp do elektronicznych formularzy założenia konta utworzyłem w artykule Ranking TOP3 kont firmowych. Gorąco zachęcam do założenia konta firmowego poprzez tę stronę, ponieważ pozwala to utrzymać się Małej-Firmie.pl w Internecie :). Wielkie dzięki!! Zakładanie konta przez Internet jest ponadto bardzo wygodne – nie trzeba udawać się do banku, czekać w kolejce itd., tylko można albo „podpisać” umowę symbolicznym przelewem (np. 1 zł) z innego swojego konta lub umówić się z kurierem, który wraz z umową przybędzie do Twojego domu lub siedziby firmy.

W każdym razie udając się do banku lub wypełniając formularz on-line należy posiadać dowód osobisty oraz tzw. oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (w praktyce jest to wydruk z systemu CEIDG). Po założeniu firmowego konta bankowego należy poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.

Powodzenia! 

Tak wygląda cała procedura. Gdy już jest za Tobą, pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia w biznesie! Na koniec polecam jeszcze Terminarz Przedsiębiorcy – czyli daty, o których należy pamiętać co miesiąc, kwartał i rok. 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna