Cała zabawa polega na tym, aby na podanej liście odnaleźć swoją działalność i następnie użyć w formularzu CEIDG przypisanego do niej kodu (cztery liczby i litera). Do każdej pozycji udostępnione zostało wyjaśnienie wskazujące jaka działalność mieści się w jej ramach, a jaka już nie.
Dobra rada: wybierz wszystkie działalności, o jakie możesz siebie podejrzewać w przyszłości i podaj je w formularzu CEIDG. Każdy rodzaj wykonywanej działalności powinien zostać podany przed jej rozpoczęciem. Pamiętaj jednak, że w razie potrzeby możesz później zaktualizować listę kodów PKD. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rejestrowanej w CEIDG nie ma ścisłego limitu liczby kodów PKD, które można podać. Limit 10 kodów dotyczy spółek rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Musisz również wybrać „przeważający rodzaj działalności” i wpisać go do formularza CEIDG na pierwszej pozycji. Nie jest to właściwie nic zobowiązującego. Jest to wybór o charakterze informacyjnym i statystycznym. W praktyce należy dokonać wyboru działalności, która – jak Ci się wydaje – powinna generować największe zyski.
Wyszukiwarka PKD dostępna jest na biznes.gov.pl. Łatwo odnaleźć odpowiednią działalność wpisując proste wyrażenie związane z działalnością, np.: tłumacz, naprawa, ryż – jednak nie zawsze działa ona wystarczająco skutecznie i czasem trzeba próbować to samo określić innym słowem.
Warto również wiedzieć, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025), która zastąpiła PKD 2007. Dla przedsiębiorców przewidziano okres przejściowy do 31 grudnia 2026 roku, w którym mogą stosować obie klasyfikacje. Jednakże, nowe firmy rejestrujące działalność po 1 stycznia 2025 roku oraz istniejące firmy dokonujące zmian we wpisie po tej dacie, powinny posługiwać się już kodami PKD 2025. Do końca 2026 roku planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów przez administrację.