Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

flota firmowa

Zarządzanie flotą pojazdów w przedsiębiorstwie to oprócz sprawnej logistyki także koszty jej utrzymania. W wielu przypadkach wydatki uzależnione są od ogólnej sytuacji na rynku np. paliw, są jednak wyjątki, do których zaliczyć można serwisowanie w profesjonalnych punktach, umożliwiających dostosowanie umów do potrzeb firmy transportowej.

Jak klasyfikuje się wydatki na flotę samochodową? Jak w tym świetle kształtują się koszty serwisu, opon i leasingu? Jak zminimalizować koszty utrzymania floty pojazdów w firmie?

Koszty eksploatacyjne floty pojazdów w firmie 

Rosnące ceny paliw to zaledwie wierzchołek góry lodowej wystającej ponad poziom ogólnych kosztów utrzymania floty samochodowej w przedsiębiorstwach. Jednym z istotnych czynników kształtujący ogólne koszty utrzymania floty pojazdów w firmie, jest zapewnienie odpowiedniego ogumienia aut oraz serwisowania.

Doskonałym przykładem optymalizacji kosztów jest wymiana ogumienia na opony letnie na podstawie umowy długoterminowej z podmiotem zewnętrznym. Tego typu kooperacja może przysporzyć firmie nawet kilkanaście procent zysku w postaci oszczędności na wydatkach paliwowych.

TCO (Total Cost of Ownership) floty samochodowej:

 • Ubezpieczenie pojazdów;

 • Zakup i wymiana opon;

 • Koszty paliwa;

 • Przeglądy i naprawy aut;

  Wynagrodzenie osób koordynujących i nadzorujących wykorzystanie pojazdów służbowych;

 • Spłaty zobowiązań kredytowych powstałych na skutek zakupu pojazdów na raty;

 • Opłaty za wynajem lub leasing samochodów.

Nie można przy tym pominąć utraty wartości pojazdów, będących własnością podmiotu gospodarczego. Innymi słowy, nie da się w przyszłości zbyć poszczególnych składników floty za cenę nawet zbliżoną do wartości pierwotnej. Różnica pomiędzy ceną zakupy i sprzedaży także stanowi koszt.

Między innymi z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing lub wynajem długoterminowy aut, wymieniając je na nowe po zakończonym okresie trwania danej umowy.

Z raportu TCO EurotaxGlass’s wynika, iż spośród wszystkich powyżej wymienionych kosztów największym obciążeniem dla przedsiębiorców są analogicznie:

 1. Utrata wartości pojazdu;

 2. Zużycie paliwa;

 3. Zużycie części eksploatacyjnych;

 4. Ubezpieczenie.

Wskazane badanie dotyczyło aut będących już w eksploatacji.

Jak obniżyć koszty eksploatacyjne floty samochodowej? 

Rosnąca inflacja nałożyła na fleet managerów dodatkowe obowiązki w postaci poszukiwania rozwiązań mających zredukować wydatki ponoszone na utrzymanie floty samochodowej, a tym samym wygenerować dla firmy poważne oszczędności.

Oczywiście ograniczenie zużycia paliwa nie wchodzi raczej w grę, zatem warto skupić się na lepszej organizacji pracy kierowców, korzystniejszych umowach serwisowych czy też na korzystnym zbyciu aut wycofywanych z eksploatacji, czy to na skutek zużycia, czy też zmian oczekiwań przedsiębiorcy.

Czynniki pozwalające zminimalizować stałe i zmienne wydatki na flotę:

 • Telematyka GPS;

 • Oprogramowanie usprawniające zarządzanie flotą;

 • Niższe kosztu ubezpieczenia;

 • Obsługa floty przez inny podmiot (Outsourcing).

Telematyka GPS 

Narzędzia telematyczne pozwalają skutecznie nadzorować wszystko, co dzieje się z poszczególnymi samochodami będącymi składnikami floty. W ten sposób można ograniczyć zbędne przestoje, nieautoryzowane przejazdy, a także podnieść efektywność planowania tras, wykluczając tzw. puste kursy.

Telematyka GPS pozwala też na gromadzenie danych, co umożliwia poddanie ich analizie pod kątem wydajności jednego lub nawet grupy pojazdów wykorzystywanych w firmie.

Oprogramowanie usprawniające zarządzanie flotą 

Liczne systemy informatyczne dostępne na rynku pozwalają na wydajny nadzór nad pojazdami w sensie formalnym. Daty przeglądów, mijające terminy ubezpieczeń czy też odliczenia amortyzacyjne wymagają terminowości i skrupulatności. Jakiekolwiek niedopatrzenia mogą nieść za sobą poważne skutki prawne i finansowe. Stosując nowoczesne oprogramowanie, eliminuje się ewentualny błąd czynnika ludzkiego.

Niższe kosztu ubezpieczenia 

Koszty polis OC i AC w przypadku przedsiębiorstw dysponujących większą liczbą pojazdów stanowią poważną część wydatków operacyjnych. Korzystając z faktu, że pośród towarzystw ubezpieczeniowych panuje dość intensywna konkurencja, warto zapoznać się z kilkoma ofertami, wybierając tę, która z punktu widzenia firmy będzie optymalną.

Obsługa floty przez inny podmiot (Outsourcing)

Jedną z najpopularniejszych metod ograniczania kosztów własnych w przedsiębiorstwach jest cedowanie pewnych obowiązków oraz czynności na firmy zewnętrzne (Outsourcing).

W przypadku obsługi pojazdów można podpisać umowę na czynności serwisowe, w tym także wymianę okresową ogumienia z zakładami mechanicznymi, wulkanizacyjnymi itp. W ten sposób przedsiębiorca ogranicza zatrudnienie, rezygnując z pracowników technicznych i biurowych.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.