Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Rejestracja podatku VAT w Czechach jest konieczna w sytuacji, kiedy prowadzisz działalność e-commerce, a Twoje działania są realizowane na obszarze tego państwa.

Jest mnóstwo transakcji, które podlegają opodatkowaniu w tym kraju. Musisz pamiętać o tym, aby zakończyć proces rejestracji jeszcze przed rozpoczęciem działalności. W ten sposób unikniesz ryzyka nałożenia kar finansowych ze strony Urzędu Skarbowego.

Jakie transakcje wymagają rejestracji VAT w Czechach?

Nawet jeśli Twoja działalność ogranicza się do branży e-commerce, wciąż musisz wiedzieć, że niektóre obszary handlu i usług są objęte określonymi stawkami podatku VAT. W Czechach transakcje, które wymagają rejestracji działalności do fiskusa i odprowadzenia podatku to:

 • import towarów do Czech,
 • eksport towarów z Czech,
 • wewnątrzwspólnotowe transakcje nabycia i zbycia towarów (WNT i WDT),
 • składowanie towarów na terenie Czech wraz z ich rozpowszechnieniem, np. Amazon FBA,
 • zakup towarów i odsprzedaż na terenie Czech, tzw. transakcje lokalne,
 • przekroczenie limitów kwotowych transakcji.

Czeska ustawa o podatku VAT definiuje, że sprzedaż wysyłkowa jest objęta podatkiem VAT, ale tylko po przekroczeniu limitu rocznego obrotu na poziomie 1 140 000 CZK bez VAT-u. W takiej sytuacji powstaje obowiązek, rejestracji VAT w Czechach. Musisz to zrobić w terminie 15 dni od dnia, kiedy obroty Twojej działalności przekroczyły limity kwotowe.

Jeśli potrzebujesz wsparcia podatkowego dla swojej działalności e-commerce, koniecznie zdecyduj się na wsparcie profesjonalnego biura podatkowego. Otrzymasz bezpłatną wycenę i na tej podstawie wybierzesz zakres usług, który spełni Twoje oczekiwania.

Jak zarejestrować VAT w Czechach? Porady dla przedsiębiorców

Wniosek o rejestrację VAT w Czechach możesz złożyć bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym na terenie tego kraju. Najprostszą metodą jest elektroniczne złożenie dokumentów. Wystarczy, że zaopatrzysz się w skany oryginalnych dokumentów, które będą w 100% przetłumaczone na język czeski.

Uwaga! Oryginały dokumentów jesteś zobowiązany przesłać na adres wybranego US, natomiast sam urząd ma 30 dni na weryfikację złożonej dokumentacji.

Jak zarejestrować VAT w Czechach? Aby to zrobić, potrzebujesz kilku dokumentów:

 • certyfikat założycielski firmy,
 • dokument rejestracyjny,
 • kopia dowodu osobistego,
 • umowa spółki,
 • dokument prezentujący planowane działania biznesowe na terenie Czech.

Warto dodać, że po rejestracji VAT w Czechach będziesz zobowiązany do składania deklaracji podatkowych – miesięcznie lub kwartalnie, zależnie od wielkości realizowanego obrotu za transakcje handlowe. Standardowa stawka VAT w Czechach wynosi 21%, natomiast niektóre operacje możesz rozliczyć z uwzględnieniem pomniejszonej stawki – 10%.

W razie jakichkolwiek problemów lub pytań, jak zarejestrować VAT w Czechach, możesz skontaktować się z doświadczonym biurem podatkowym lub sprawdzić poradnik na stronie internetowej o rejestracji VAT:  https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.