Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

przedsiębiorca

Lato i zima to czas sezonowych biznesów, które dla części przedsiębiorców oznaczają bardzo dobre dochody. Praca kilka miesięcy w roku na swoim ma swoje plusy i minusy. Zaletą są często dobre zyski, wadą zazwyczaj konieczność pracy po kilkanaście godzin na dobę. Sezonowe biznesy to zarówno budki z lodami czy goframi jak i szkółki narciarskie.

Inne przykłady to stragany bądź sklepiki z pamiątkami. Poza tym wraz z rozwojem nowoczesnej technologii, pomysłów na urozmaicenie urlopu turystom przybywa, a za tym pytań: jak rozliczać działalność sezonową? Rejestrować? Nie rejestrować?

Działalność nierejestrowana na sezon- sposób na przetestowanie biznesu

Najważniejsze informacje dotyczące działalności nierejestrowanej:

  • limit przychodów (nie dochodów!) poniżej 75% minimalnego wynagrodzenia - obecnie (od lipca 2023 r.) do 2700 zł brutto miesięcznie,
  • w ciągu ostatnich pięciu lat nie była prowadzona działalność gospodarcza (na terenie Polski, nie wlicza się działalność prowadzona poza granicami, czyli nierejestrowana w CEIDG).

Działalność nierejestrowana może być sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes sezonowy. W każdej chwili, jeśli przekroczysz limit przychodów, działalność możesz zarejestrować.

Kiedy konieczna jest rejestracja działalności sezonowej?

Nawet jeśli spełniasz powyższe warunki dotyczące działalności nierejestrowanej, część działalności wymaga rejestracji. Są to między innymi biznesy, które potrzebują koncesji, zezwoleń oraz te, które są wymienione w ustawie Prawo przedsiębiorców, jako działalność gospodarcza.

Młodzi przedsiębiorcy nie pod względem wieku, ale doświadczenia w prowadzeniu biznesu, mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS:

  • w pierwszej kolejności opłacanie tylko składki na ubezpieczanie zdrowotne (6 miesięcy),
  • później Mały ZUS (24 miesiące),
  • w kolejnych latach Mały ZUS Plus (36 miesięcy w ciągu 5 lat).

Obecnie zawieszenie i odwieszenie działalności jest bardzo proste. Wystarczy jeden wniosek do CEIDG- jeśli wpiszesz w nim datę odwieszenia. Wtedy automatycznie działalność ruszy w kolejnym sezonie.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.