Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Zakładanie firmy

Myślisz o założeniu jednoosobowej firmy? Możesz to zrobić nawet przez internet. To najpowszechniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce, łatwa do rozpoczęcia.

Na co zwrócić uwagę przed zarejestrowaniem działalności w CEIDG? Jakie dokumenty wypełnić? Dowiedz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą!

Myślisz o założeniu jednoosobowej firmy? Możesz to zrobić nawet przez internet. To najpowszechniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce, łatwa do rozpoczęcia. Na co zwrócić uwagę przed zarejestrowaniem działalności w CEIDG? Jakie dokumenty wypełnić? Dowiedz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą!

Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

JDG to zarejestrowany w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) przedsiębiorca będący osobą fizyczną. We własnym imieniu prowadzi działalność zarobkową. Firmę zakłada po to, aby czerpać zyski z regularnej sprzedaży towarów lub usług.

O czym jeszcze pamiętać? Prowadząc JDG, zyskujesz status przedsiębiorcy. Odpowiadasz ponadto za swoją firmę (włączając w to odpowiedzialność majątkową). Musisz również płacić składki ZUS oraz różne rodzaje podatków.

Kto może założyć JDG?

Każda osoba fizyczna może mieć tylko jedną JDG (w tym jeden NIP). Istnieje ponadto konkretna grupa osób, które mogą założyć i prowadzić taką działalność. To osoby:

 • pełnoletnie (lub mające zgodę przedstawiciela ustawowego),

 • z pełnią praw,

 • bez zakazu orzeczonego przez sąd,

 • w przypadku niektórych branż: po uzyskaniu koncesji, licencji lub zezwolenia.

Co ustalić, zanim założysz JDG?

Mimo że rejestracja firmy w CEIDG to szybki proces, wcześniej trzeba podjąć kilka kluczowych decyzji. Wśród ważnych kwestii znajdziesz:

 • nazwę firmy (minimalnie imię i nazwisko, ale możesz dodać inne człony),

 • adres siedziby firmy (może to być np. miejsce zamieszkania lub wirtualne biuro),

 • rodzaj opodatkowania (zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy),

 • kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (określające zakres działalności),

 • sposób prowadzenia księgowości (samodzielnie lub we współpracy z biurem rachunkowym).

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Rejestracja online

Od założenia swojej działalności dzieli Cię jeden formularz, wniosek CEIDG-1. Jest szybki i prosty do wypełnienia – o ile wcześniej określisz, co dokładnie wpisać i jakie informacje przekazać.

Wcześniej taki formularz był wysyłany pocztą lub dostarczany do urzędu osobiście. Mimo że te rozwiązania nadal są możliwe, większość osób wybiera rejestrację online. To najprostsza i najszybsza opcja!

Potrzebujesz wsparcia w dopełnianiu formalności? W biurze rachunkowym VKS pomożemy Ci nie tylko w prowadzeniu księgowości, ale także w procesie zakładania firmy. Księgowa odpowie na Twoje pytania i będzie reprezentować Cię w urzędach. Ty skup się na rozwijaniu biznesu.

Wypełnienie wniosku – dane i podpis

W jaki sposób założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet? Formularz rejestracyjny wypełnisz na stronie rządowej lub w wybranych bankach. Żeby uzyskać dostęp do kreatora, wystarczy zalogować się za pomocą login.gov.pl lub adresu e-mail.

Pamiętaj jednak, że wniosek trzeba wypełnić i podpisać samodzielnie. Specjalista, np. księgowa, może Ci w tym pomóc (ale nie zrobi tego za Ciebie).

W trakcie wypełniania wniosku system przeprowadzi Cię przez intuicyjny i prosty proces. W formularzu podajesz przede wszystkim:

 • podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL (jeśli był nadany),

 • adres prowadzenia działalności;

 • formę opodatkowania;

 • kod/kody PKD,

 • nazwę działalności,

 • datę rozpoczęcia działalności.

Jeśli masz już numery REGON i NIP, podajesz je we wniosku. W przeciwnym razie zostaną przypisane automatycznie (NIP w ciągu jednego dnia roboczego, a REGON w ciągu siedmiu dni).

Wniosek podpisuje się przez internet (za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego). I już, Twoja firma jest zarejestrowana!

Aktualizacja wpisu w CEIDG

Wpis w CEIDG możesz w dowolnym momencie aktualizować, na przykład dodając konto firmowe w banku, zmieniając nazwę lub miejsce prowadzenia działalności czy dodając / usuwając kody PKD. Pamiętaj, aby na bieżąco aktualizować wszystkie informacje!

Jak zgłosić firmę do ZUS-u i urzędu skarbowego?

Podczas zakładania firmy i wypełniania wniosku CEIDG możesz także przesłać niektóre niezbędne wnioski do urzędu skarbowego oraz ZUS-u lub KRUS-u.

ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Podczas zakładania firmy można wysłać powiadomienie, że stajesz się płatnikiem składek. W ciągu siedmiu dni od daty rejestracji działalności musisz jednak dodatkowo wypełnić formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

W ten sposób zgłaszasz siebie (a także pracowników lub rodzinę, jeśli dotyczy) do ubezpieczenia. Jeśli biuro rachunkowe zostanie Twoim pełnomocnikiem, może to zrobić za Ciebie.

Urząd skarbowy

Wypełniając formularz CEIDG-1, możesz podać informacje dotyczące wyboru metody opodatkowania. Jeśli planujesz albo musisz być czynnym płatnikiem VAT, trzeba złożyć dodatkowo formularz VAT-R.

Jak założyć JDG? Podsumowanie

Proces wypełnienia wniosku do CEIDG jest niezwykle prosty, a założenie firmy zajmuje tylko kilka minut. Wcześniej starannie przemyśl jednak takie kwestie jak metoda opodatkowania, sposób prowadzenia księgowości czy kody PKD. Jeśli potrzebujesz pomocy, specjaliści z biura rachunkowego VKS wesprą Cię w załatwieniu wszystkich formalności!

 

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/736
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180000646

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.