Prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań. Czy jednak należy do nich posiadanie konta firmowego? A może masz prawo korzystać z rachunku osobistego? Czym właściwie różnią się oba konta? Sprawdź z nami, kiedy musisz mieć rachunek firmowy i jak wybrać najlepszy dla Twojej działalności.

Czy konto firmowe jest w Polsce obowiązkowe?

Nie ma przepisu, który nakazywałby każdemu, kto prowadzi działalność, posiadanie takiego rachunku. Są z tego zwolnieni mikroprzedsiębiorcy, co wynika z art. 61 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. Aby Twoja działalność się do nich zaliczała, w przynajmniej jednym z dwóch ostatnich lat średnioroczna liczba zatrudnionych musiała wynosić mniej niż 10 osób, a przychód ze sprzedaży nie przekraczać 2 mln euro (lub suma aktywów bilansu nie przewyższała tej kwoty). W takim przypadku możesz rozliczać się bez konta firmowego. Przepisy dopuszczają wpłacanie środków za składki ZUS przekazem pocztowym.

Musisz mieć natomiast konto dla spółki, a także wtedy, gdy realizujesz transakcje pomiędzy przedsiębiorcami na kwotę powyżej 15 tys. zł. Pojawiły się nawet plany, aby od 2024 roku wprowadzić kwotowy limit płatności w przypadku operacji między firmą a konsumentem.

Zatem w praktyce trudno już teraz obyć się bez konta. Możesz dokonywać wpłat na rachunki innych firm na poczcie, ale to pochłania czas, a każda operacja kosztuje. Standardowa stawka za wpłatę wynosi 4,3 zł. Jeśli masz konto firmowe, zrobisz to za darmo albo kilka razy taniej.

Czym różnią się rachunek osobisty i konto firmowe?

W dużej mierze są podobne, ale jednak występuje między nimi kilka istotnych różnic. Rachunek firmowy daje więcej możliwości, przy czym przeważnie kosztuje więcej. Oto kluczowe różnice między tymi produktami bankowymi:

  • Jeśli konto firmowe jest oprocentowane, to podatek od odsetek płacisz zgodnie z wybraną formą rozliczenia działalności gospodarczej. W przypadku rachunku osobistego naliczany jest podatek Belki w wysokości 19%.
  • Konto firmowe przeważnie wiąże się z wyższymi opłatami, ale zazwyczaj można ich uniknąć poprzez aktywne korzystanie z rachunku. Takie wydatki możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.
  • Na koncie firmowym możesz dokonywać płatności w mechanizmie split payment (płatność jest rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT).
  • Wraz z kontem firmowym otrzymujesz dostęp do różnych narzędzi i rozwiązań związanych z prowadzeniem działalności, np. księgowością, a także specjalnych ofert przeznaczonych wyłącznie dla przedsiębiorców m.in. kredytów.

Jedną z największych zalet posiadania konta firmowego jest oddzielenie operacji prywatnych od firmowych. To istotne przede wszystkim w przypadku kontroli przeprowadzanych przez urząd skarbowy. Aby wybrać dobre konto firmowe, przyjrzyj się co najmniej kilku ofertom. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać konto firmowe?

Zwróć uwagę na rankingi takich rachunków w sieci, np. tutaj https://wspieramyfirmy.pl/ranking-kont-firmowych/. Widzisz tam nie tylko listę konkretnych ofert kont, ale również opis najważniejszych opłat, które warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Weź też pod uwagę promocje. Część banków oferuje klientom bonusy w zamian za uzyskanie, np. określonych wpływów w danym okresie, skorzystanie z kredytów czy różnych usług bankowych. To po prostu może Ci się opłacać. Oceń, czy jesteś w stanie zrealizować te cele i ile możesz zyskać. Oczywiście, takie bonusy są tylko jednym z elementów oferty. Weź pod uwagę również inne. To one długoterminowo będą decydować o opłacalności, bo zależy od nich wysokość kosztów. Znaczenie mają:

  • Opłata miesięczna za konto – są oferty, w których nie ma tego kosztu bezwarunkowo, ale to raczej w ramach promocji. Przeważnie, żeby uniknąć tego wydatku, musisz uzyskać określone wpływy na rachunek, np. 2 tys. zł. Jeśli nie spełnisz warunków, koszt wyniesie od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.
  • Opłata za korzystanie z karty – może nie obowiązywać bezwarunkowo albo po spełnieniu pewnych warunków. Banki mają różne oczekiwania, np. określoną wartość operacji, liczbę operacji czy wyrażenie zgód marketingowych. Jeśli jednak nie spełnisz wymagań, to zazwyczaj opłata wyniesie maksymalnie kilkanaście złotych miesięcznie.
  • Opłata za wypłaty z bankomatów – przeważnie są darmowe w przypadku maszyn własnych danego banku lub popularnych sieci. Jeśli jest naliczana, to często jako procent od kwoty, ale nie mniej niż dana suma.
  • Opłaty za przelewy – część banków proponuje takie operacje całkowicie za darmo. Inne bezpłatnie tylko określoną pulę. Jeszcze inne zawsze naliczają opłatę. Jeśli ta się pojawia, to wynosi 1-1,5 zł za przelew.

WspieramyFirmy – skorzystaj z pomocy ekspertów przy wyborze konta

Masz wątpliwości, jak wybrać rachunek? Postaw na pomoc ekspertów na https://wspieramyfirmy.pl/. Zapoznaj się z poradami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej oraz rankingiem kont firmowych. Przy każdej ofercie znajdziesz parametry oferty. Wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu możesz wybrać najlepszą propozycję, jaka jest dostępna w danym momencie. Nie wiesz, co będzie optymalnym rozwiązaniem? Skontaktuj się z ekspertami z serwisu WspieramyFirmy. Zaproponują, która oferta będzie optymalna w Twoim przypadku.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.