Advertisement

W 2018 roku przedsiębiorców czeka sporo zmian w ubezpieczeniach społecznych. Jedną z rewolucji, jaką szykują ustawodawcy jest założenie indywidualnego rachunku do płatności składek dla każdego przedsiębiorcy.

Jeden rachunek ZUS – mniej kłopotów

Plan zmiany procedury comiesięcznego opłacania ZUS-u jest optymistycznie odbierany przez przedsiębiorców. Obecnie właściciele firm muszą przelewać składki na poszczególne ubezpieczenia na cztery różne rachunki bankowe.

Trzy z nich są opłatami obligatoryjnymi dla wszystkich (ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, składka na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), czwarty dotyczy wpłat na Fundusz Emerytur Pomostowych. Są to konta ZUS wspólne dla całego kraju, dla wszystkich przedsiębiorców.

Od 2018 roku ma być łatwiej – płatnik będzie identyfikowany za pomocą indywidualnego rachunku bankowego. Będzie to dedykowane dla danego przedsiębiorcy subkonto ZUS. Zmiana ta ułatwi nie tylko płatnikom opłacanie składek, ale także ZUS-owi ich weryfikację. Zgodnie z zapowiedziami, każdy przedsiębiorca powinien otrzymać numer indywidualnego rachunku do wpłat do końca 2017 roku. 

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.