fbpx

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który ma na celu wprowadzenie obowiązku przekazywania fiskusowi wyciągów z rachunków firmowych. Banki i SKOK-i będą musiały informować urzędy skarbowe codziennie o stanie kont przedsiębiorców.

Wprowadzenie projektu planowane jest już na 1 września 2017 roku. Ma dotyczyć kont należących do małych, średnich i dużych firm. Rachunki bankowe mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora publicznego nie będą na razie kontrolowane w ten sposób. Celem projektu jest uszczelnienie systemu VAT i zapobieganie wyłudzeniom tego podatku.

 

Kontrola wyciągów z firmowych kont będzie odbywała się przez jednolity plik kontrolny oznaczony symbolem JPK_WB. Właśnie przez ten dokument banki i SKOK-i będą przekazywały dane fiskusowi – ma być wysyłany do końca dnia następującego po dobie, której dotyczy. Podatnik będzie musiał przekazać wyciąg samodzielnie tylko jeśli posiada rachunek w banku, posiadającym siedzibę lub oddział poza granicami kraju.

Codzienna kontrola przepływów finansowych na rachunkach firmowych ma również pomóc rzetelnym przedsiębiorcom. Ministerstwo Finansów planuje bowiem ograniczenie tajemnicy skarbowej. Dzięki temu urzędnicy będą mogli informować przedsiębiorców o braku złożenia deklaracji przez ich kontrahentów, nieujawnieniu w niej wszystkich niezbędnych danych czy niezapłaceniu podatku.

Ograniczenie tajemnicy skarbowej ma przynieść korzyść uczciwym przedsiębiorcom, może jednak też doprowadzić do nadużyć. Specjaliści obawiają się, że urzędnicy będą przekazywać dane o domniemanej nieuczciwości podatnika wszystkim jego partnerom biznesowym i kontrahentom – nawet tym, których nie dotyczyły kwestionowane transakcje.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.