fbpx

ZUS przygotowuje pisma dla przedsiębiorców, którzy zalegają z płatnościami składek. Warto uregulować dług wobec ubezpieczyciela do końca roku, gdyż od 2018 roku zaległości mogą skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Do tej pory bieżące opłacanie składek, mimo zadłużenia, uprawniało przedsiębiorców do otrzymywania zasiłku w czasie zwolnienia lekarskiego. Wystarczyło w terminie regulować składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

 

1 stycznia 2018 roku ZUS zmienia jednak sposób regulowania zadłużenia. Wszelkie wpłaty zadłużonego wobec ubezpieczyciela przedsiębiorcy będą pokrywały w pierwszej kolejności najstarsze zobowiązania. Oznacza to, że po wpłacie w standardowej wysokości, najpierw przedsiębiorca ureguluje swoje zaległości związane z ubezpieczeniem społecznym, a składki na ubezpieczenie chorobowe nie wpłyną w terminie. Przypominamy, że w przypadku tego ubezpieczenia nawet 1 dzień spóźnienia w płatności czy niedopłata w wysokości 0,01 zł skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Jeszcze nie jest za późno, by rozwiązać sprawę swojego zadłużenia wobec ZUS. Obecnie urzędnicy informują o nieuregulowanych płatnościach, wysyłając pisma do dłużników. Po otrzymaniu takiego listu, należy jak najszybciej uregulować zaległości. ZUS dopuszcza możliwość rozłożenia ich na raty – wniosek w tej sprawie należy złożyć do końca grudnia 2017 roku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.