Advertisement

W momencie śmierci osoby prowadzącej jednoosobową działalność, firma zostaje automatycznie zamknięta. Ministerstwo Rozwoju chce jednak wprowadzenia ustawy o sukcesji, dzięki której spadkobiercy będą mogli kontynuować działania biznesowe bez podatku spadkowego.

Pracownicy Ministerstwa Rozwoju pracują nad projektem ustawy o sukcesji, która ma naprawić niedoskonałości obecnego systemu prawnego. W chwili obecnej możliwe jest bowiem kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego, jednak konieczne jest do tego porozumienie spadkobierców i opłacenie podatków.

 

Spadkobiercy zostają też bez pracowników, gdyż wraz ze śmiercią przedsiębiorcy rozwiązują się zawarte umowy o pracę, co oznacza również konieczność wypłacenie odpraw powiększonych o ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Ponadto wygasają również umowy z klientami firmy. To sprawia, że większość spadkobierców nie decyduje się na kontynuowanie działalności.

Projekt ustawy o sukcesji przewiduje rozwiązanie większości tych problemów. Nowe przepisy mają obowiązywać już od 2018 roku. Główną zmianą, jaką wprowadza ustawa jest powoływanie zarządcy sukcesyjnego, którego obowiązkiem będzie kontynuowanie działalności zmarłego. Będzie on prowadził firmę we własnym imieniu, ale na rachunek spadkobierców zmarłego. Nowe przepisy mają również wprowadzić zwolnienie z podatku od spadków w związku z przejęciem działalności.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.