Advertisement

Polscy prywatni przedsiębiorcy wypłacają najwyższe pensje spośród wszystkich podmiotów gospodarczych. W zeszłym roku płace u prywaciarzy wzrosły o 6 procent, w tym roku trend będzie podobny. Tak wynika z raportu Polskiej Rady Biznesu „Przedsiębiorca odczarowany”.

Tymczasem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zakładający podniesienie minimalnej płacy w 2019 roku do 2220 złotych, a stawki godzinowej do 14,50 złotych brutto.

Wyższa płaca minimalna

Według propozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2019 roku płaca minimalna ma wynosić 2220 złotych, a minimalna stawka godzinowa 14,50 złotych brutto (w tym roku jest to 13,50 złotych). Podwyżka w porównaniu z 2018 rokiem ma wynieść 5,7 procent. To odpowiedź ministerstwa na dynamikę płac na rynku, która wynosi 6 procent. Trend się utrzymuje, szczególnie wśród polskich przedsiębiorców.

Prywaciarze dobrze płacą

Polscy prywatni przedsiębiorcy nie muszą być namawiani do podnoszenia plac regulacjami prawnymi – sami dbają o to, by pensje ich pracowników były coraz wyższe. W 2016 roku płacili o 274 złote więcej niż wynosiła średnia pensja w gospodarce. W 2017 roku pensje u prywatnych podmiotów wzrosły o 6 procent, spodziewana jest podobna dynamika wzrostu za 2018 roku. U prywatnych polskich przedsiębiorców jest zatrudnionych 30 procent wszystkich pracowników w gospodarce, a 57 procent zatrudnionych w firmach.

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.