Advertisement

Listy od oszustów do świeżo upieczonych właścicieli działalności gospodarczych z próbą wyłudzenia opłat za wpis do rejestru firm to niestety codzienność. Co rusz pojawiają się informacje o takich próbach wyłudzenia.

Po nowym roku niektórzy przedsiębiorcy, którzy założyli firmy, otrzymali list od Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczej z żądaniem zapłaty za wpis.

Metoda na rejestr

Schemat działania w próbie wyłudzenia metoda na rejestr jest zawsze ten sam. Oszuści zakładają fikcyjne rejestry firm, których nazwy są łudząco podobne do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Następnie wysyłają listy do przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnim czasie zarejestrowali działalność i żądają od nich opłaty za ten wpis. Sumy zazwyczaj oscylują wokół 100-200 zł. Najnowsze informacje dotyczą listów od Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych w Warszawie, w skrócie CEFIDG. Ma ona rzekomo siedzibę przy Marszałkowskiej 115 – wystarczy krótki research w Internecie, by dowiedzieć się, że znajduje się tam Teatr Capitol, nie żadna instytucja ewidencyjna. List zawiera straszenie ustawą – nie ma podanej tylko jaką, nadrukowaną informację, że to priorytet – ale nie pocztowy, oraz żądanie zapłaty obowiązkowych 148 złotych w ciągu jedynie 6 dni. Nieświadomi przedsiębiorcy mogą się dać nabrać.

CEIDG jest, było i będzie darmowe

Aby nie paść ofiarą oszustów, warto pamiętać, że wpis do rejestru CEIDG jest darmowy. Informowani o tym są przedsiębiorcy podczas dokonywania wpisu, a także taką adnotację można znaleźć na stronie CEIDG. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jedyny, oficjalny rejestr działalności gospodarczej w kraju. Wszystkie inne ewidencje, zwłaszcza te wysyłające podejrzane listy z żądaniem zapłaty, to twory oszustów. Jeśli dostaniesz taki list, poinformuj policję. Jedno śledztwo o zasięgu ogólnopolskim w takiej sprawie jest już prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku od 2017 roku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.