Advertisement

Wiele małych firm boryka się z problemem braku dochodów w sytuacjach mniejszej liczby zleceń czy spadku koniunktury. Szczególnie mocno odczuwa się to obecnie w czasach pandemii koronawaiursa, gdy wiele biznesów musiało zawiesić podstawową działalność lub otrzymuje mniej zleceń od kontrahentów.

Ratunkiem może być dochód pasywny, który pozwoli przetrwać trudne momenty w firmie i przyniesie zarobki bez ciągłego nakładu pracy i kosztów. Warto pomyśleć o wydaniu własnej książki lub e-booka.

Dochód pasywny

Dochód pasywny to zarabianie na sprzedaży przygotowanych produktów. Nie trzeba zatem poświęcać czasu regularnie, by wykonać dane zlecenie czy dostarczyć usługę, a można zarabiać jedynie na udostępnianiu produktu cyfrowego lub fizycznego. Bardzo popularnym sposobem na zyskanie dochodów pasywnych dla freelancerów czy drobnych przedsiębiorców jest wydanie własnej książki czy e-booka. Początkowo trzeba oczywiście poświęcić czas i nakłady by przygotować publikację, ale później można ją sprzedawać w księgarniach lub online i zarabiać.

E-book czy książka papierowa?

Prościej jest przygotować e-book i wiąże się to też z mniejszymi kosztami. Dla wielu klientów jednak wciąż książka papierowa jest bardziej prestiżową propozycją i wygodniejszą, bo nie przyzwyczaili się do czytania na czytnikach czy tablecie. Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju publikacji – poradniki można wydać jako e-book, albumy już raczej nie, szacowanego budżetu na przygotowanie publikacji, dostępnych kanałów sprzedaży, harmonogramu publikacji – e-booki można wydać o wiele szybciej.

Jak wydać książkę?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wydanie e-booka czy książki papierowej, stoisz przed dylematem, jak się do zabrać – do wyboru są trzy opcje.

Samodzielnie

Self-publishing jest ostatnio bardzo modny. Zakłada, że cały proces przygotowania publikacji jest przeprowadzany przez autora, a także, że samodzielnie zajmie się on sprzedażą i promocją książki. Cały zysk jest dla niego, ale to trudna droga, bo profesjonalne przygotowanie wydawnictwa wymaga skoordynowania wielu czynności, a sprzedaż e-booka czy książki papierowej bez wsparcia wydawnictwa nie jest często efektywna.

W wydawnictwie tradycyjnym

Tradycyjne wydawnictwo zajmie się procesem od A do Z – wystarczy, że autor prześle swoją książkę. Wiążą się jednak z tym spore prowizje. Wydając książkę w wydawnictwie, zwłaszcza gdy nie partycypuje się w kosztach druku czy przygotowania e-publikacji, trzeba liczyć się z tym, że otrzyma się maksymalnie 2-5% zysku z każdej książki. Wydawnictwa mają też dużo do powiedzenia w kwestii wyglądu publikacji i często podejmują decyzje za autora.

W wydawnictwie self-publishingowym

Pewnym rozwiązaniem pośrednim jest wydawnictwo self-publishingowe - takie jak Pan Wydawca - czyli wydawnictwo online wspierające autorów chcących wydać książkę samodzielnie, ale z pomocą w kwestii przygotowania publikacji do druku czy puszczenia w obieg e-booka.

Wydawnictwo self-publishingowe – co oferuje?

Wydawnictwo self-publishingowe, oferuje autorowi:

 • zachowanie praw autorskich;
 • spory zysk od każdej książki;
 • profesjonalną korektę i redakcję;
 • projekt okładki;
 • przygotowanie do druku lub dystrybucji elektronicznej – skład, konwersja plików elektronicznych etc.;
 • opcjonalnie: wprowadzenie do sprzedaży w sklepach stacjonarnych lub online;
 • dodatkowe usługi na życzenie: ilustrator, marketing.

Zalety self-publishingu:

 • wyższy zysk niż w wydawnictwach;
 • profesjonalna pomoc w przygotowaniu publikacji;
 • wprowadzenie do sklepów;
 • dopasowana oferta;
 • samodzielność autora w podejmowaniu decyzji o wyglądzie publikacji;
 • dobry kontakt z wydawcą;
 • zachowanie praw autorskich.

Postaw na jakość i dobry zysk

Korzystając z pomocy profesjonalnego wydawnictwa self-publishingowego, wydasz doskonałej jakości publikację i zapewnisz sobie wysoki zysk, nie tracąc przy tym możliwości podejmowania wszystkich decyzji związanych z wyglądem, sprzedażą, promocją e-booka czy książki papierowej. 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.