Coroczne badanie przeprowadzone przez NBP wskazuje, że banki systematycznie podwyższają opłaty za prowadzenie rachunków firmowych i inne związane z bankowością usługi dla mikro, małych i średnich firm.

Przeciętna opłata za konto firmowe to 15,76 zł miesięcznie dla mikroprzedsiębiorców oraz 56 zł dla małych i średnich firm.

Coraz droższe firmowe rachunki bankowe

NBP przygotował raport o opłatach za konta firmowe – ostatni w takiej formie, bo od 2021 roku dane będą publikowane analitycznie razem z zestawieniem opłat bankowych dla klientów indywidualnych. Dane wskazują, że mikroprzedsiębiorcy płacą średnio 15,76 zł za konto, o 24 grosze mniej niż wedle poprzedniego zestawienia z 2019 roku. Niższe są opłaty za przelewy internetowe – 18 groszy w porównaniu do 24 groszy w ubiegłym roku. Jednak inne opłaty rosną – m.in. o 0,14 p. proc. opłata za wpłaty gotówkowe, o 0,01 p. proc. za wpłaty w bankomatach czy o 0,11 p. proc. za wypłaty w oddziałach banku. Jeszcze gorzej wygląda kwestia opłat za konta firmowe dla małych i średnich firm, gdzie wszelkie zmiany zaobserwowane na przestrzeni roku dotyczą podwyżek. Średnia miesięczna opłata za prowadzenie rachunku firmowego wynosi 56 zł wobec 47,56 zł w 2019 roku. Za przelew w oddziale przedsiębiorcy płacą przeciętnie 21,38 zł, o 4,19 zł więcej niż rok temu, a za przelew internetowy o 2 grosze więcej – 0,71 zł. Wpłaty gotówkowe są droższe o 0,14 p. proc., a wypłaty z kasy o 0,12 p. proc.

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.