Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Przedsiębiorca w biurze

Prowadzisz firmę i myślisz nad wzięciem kredytu hipotecznego? Chociaż dla banków synonimem stabilności finansowej jest umowa o pracę na czas nieokreślony, przedsiębiorcy również mogą liczyć na pomoc.

Dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym przy działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny - liczy się dochód i staż

Zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorców banki sprawdzają sytuację finansową.

  • Decydujące są comiesięczne przychody, które zwykle są analizowanie co najmniej w perspektywie rocznej.
  • Liczą się również wydatki i zobowiązania finansowe takie jak inne kredyty, karty kredytowe, leasing, sprzęty na raty.

Tylko dzięki dogłębnej analizie bank jest w stanie zweryfikować, czy potencjalny kredytobiorca wywiążę się z warunków umowy kredytowej.

O czym szczególnie warto pamiętać w sprawie kredytu hipotecznego a działalności gospodarczej? O stażu działania firmy. Większość banków oczekuje co najmniej 12, a czasem nawet 24 miesięcy stałej obecności na rynku.

Instytucje finansowe mają wyższe wymagania w przypadku branż ryzykownych, czyli tych narażonych na sezonowość i zmiany gospodarcze. Należą do nich, chociażby gastronomia, meblarstwo, ubezpieczenia, finanse, transport, budowlanka czy deweloperka.

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny

Bank może zgodzić się na krótszy staż działania firmy np. 3-9 miesięcy, jeśli pracownik nadal świadczy usługi dla tego samego pracodawcy, ale zdecydował się zmienić umowę o pracę na wariant B2B. Wtedy instytucja finansowa może jednak wymagać świadectwa pracy, umowy potwierdzającej kontynuowanie współpracy, danych z Księgi Przychodów i Rozchodów czy dotychczas rozliczonych faktur. Wśród uprzywilejowanych zawodów są np. informatycy, lekarze, prawnicy, architekci czy nauczyciele.

Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej - co jeszcze na nią wpływa?

Czas działania firmy to niewątpliwe jeden z czynników decydujących o zdolności kredytowej przy działalności gospodarczej. Wyłącznie długi staż to jednak za mało, aby bank zaakceptował wniosek kredytowy.

W przypadku kredytu hipotecznego przy działalności gospodarczej bank zwraca uwagę na:

  • formę opodatkowania - każdy przedsiębiorca może zdecydować się na opodatkowania na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt, z czego dwie pierwsze są najłagodniej traktowane. Bankom jest prościej określić zdolność kredytową na podstawie różnicy między przychodami a kosztami uzyskania przychodów.
  • stabilność przychodów - regularne wpływy pozytywnie wpływają na zdolność kredytową (im większe, tym lepiej). Bank bierze pod uwagę dłuższy okres, więc nagły przypływ pieniędzy na firmowe konta może wzbudzić podejrzenia i zaburzyć wiarygodność.
  • regulowanie opłat i zobowiązań w terminie - dotyczy to nie tylko firmowych zobowiązań takich jak leasing, ale też kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (składki oraz podatki).
  • historię kredytową w BIK - wszelkie opóźnienia czy długi działają na niekorzyść przedsiębiorcy.

Banki podczas weryfikacji zdolności kredytowej sprawdzają też, czy firma w którymś momencie nie generowała strat - nawet jeśli wynika to z braku popytu lub sezonowości, dla instytucji finansowej to zły znak. Zawieszenie działania firmy na jakiś czas też może świadczyć o braku płynności finansowej lub nieodpowiednich warunkach do spłacania kredytu hipotecznego przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

W oszacowaniu swojej zdolności kredytowej pomoże Ci kalkulator zdolności kredytowej: https://policzkredyt.pl/oblicz-swoja-zdolnosc-kredytowa/

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza - czy można go łatwo dostać?

Chociaż z reguły mówi się, że uzyskanie kredytu hipotecznego przy działalności gospodarczej jest trudniejsze niż w przypadku umowy o pracę, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie spróbować. Najważniejsze          są długość funkcjonowania firmy na rynku oraz zdolność kredytowa. Jeśli przedsiębiorstwo przynosi stałe wpływy na wysokim poziomie, a biznes działa powyżej 12 miesięcy, to istnieje prawdopodobieństwo, że bank zaakceptuje złożony wniosek.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.