Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Deklaracja podatkowa w Szwecji – jak rozliczyć podatek?

Pracownicy podejmujący legalne zatrudnienie w Szwecji powyżej 183 dni są zobowiązani do złożenia rocznej deklaracji podatkowej.

Niekiedy bywa to kłopotliwe, zwłaszcza jeśli nie znamy języka lub chcemy skorzystać z ulg podatkowych. Na czym polega składanie deklaracji w Skandynawii i czy można uniknąć tego obowiązku?

Jak złożyć deklarację podatkową w Szwecji?

Deklaracja podatkowa w kraju takim jak Szwecja musi być złożona najpóźniej do 2 maja. Wysyłaniem deklaracji zajmuje się tamtejszy urząd skarbowy, czyli Skatteverket, a dokument otrzymasz pocztą lub e-mailem. Skatteverket uzyskuje większość informacji o naszych dochodach od pracodawcy, banku i Försäkringskassan (odpowiednika polskiego ZUS-u), dlatego nie musisz wypełniać dokumentu od zera. 

Jak wypełnić deklarację?

  • Sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają. 
  • Jeśli dane są prawidłowe, możesz zatwierdzić deklarację e-podpisem BankID lub e-kodami, które powinieneś otrzymać wraz z przysłanym dokumentem. Deklarację można również złożyć przez SMS, rozmowę telefoniczną, usługę online lub tradycyjnie – wysyłając papierowy dokument do Skatteverket.
  • Jeśli natomiast sprzedałeś mieszkanie, akcje, jesteś pracodawcą lub chcesz skorzystać z ulg podatkowych, musisz samodzielnie wpisać odpowiednie dane do deklaracji. 
  • W tym przypadku należy wypełnić dokument, złożyć deklarację i poczekać na wyliczenie ostatecznego podatku – dopiero wtedy się okaże, czy dostaniesz zwrot, czy też będziesz musiał uiścić dopłatę. 

Szczegółową instrukcję w języku polskim znajdziesz na stronie Skatteverket.

Rodzaje deklaracji podatkowej w Szwecji – INK1 i INK2

INKOMSTDEKLARATION 1 (INK1) to deklaracja podatkowa, którą składają pracownicy oddelegowani z Polski i osoby, które w danym roku podatkowym pracowały w Szwecji powyżej 183 dni. INK1 należy złożyć do 2 maja, a decyzję podatkową od Skatteverket otrzymuje się w okresie od czerwca do grudnia. 

INKOMSTDEKLARATION 2 (INK2) to z kolei deklaracja podatkowa dla płatników CIT, czyli osób prawnych, takich jak spółki z o.o. (Aktiebolag) czy stowarzyszenia gospodarcze (ekonomisk fӧrening) z siedzibą w Szwecji. INK2 należy złożyć do 1 lipca (w wersji papierowej) lub 1 sierpnia (w wersji elektronicznej). 

Kto nie musi składać deklaracji podatkowej w Szwecji?

Ze składania deklaracji podatkowej w szwedzkim urzędzie skarbowym zwolnione są osoby objęte podatkiem SINK. Jest to tzw. podatek dla nierezydentów, czyli pracowników tymczasowych, którzy na terenie Szwecji przebywają krócej niż183 dni. Podatek SINK wynosi 25%, a o ten sposób opodatkowania można wnioskować zarówno samodzielnie, jak i przez pracodawcę. 

Aby zostać zwolnionym z konieczności składania deklaracji podatkowej w Szwecji, wystarczy wypełnić druk KU-13, na którym należy wpisać informacje o dochodach i zapłaconym podatku. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie złożysz deklaracji podatkowej, nie będziesz mógł również skorzystać z ulg podatkowych i nie otrzymasz zwrotu podatku. Jeśli chcesz czerpać korzyści z ulg i otrzymać zwrot, możesz dobrowolnie zrezygnować z opodatkowania SINK i złożyć deklarację.

Jak złożyć deklarację w prawidłowy sposób?

Za przekroczenie wskazanej daty złożenia deklaracji podatkowej Skatteverket może nałożyć karę w wysokości do 3700 SEK (ponad 1500 PLN). Nie warto więc czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, w jaki sposób powinna być wypełniona deklaracja podatkowa. Szwecja (https://www.kam.nu/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/) to kraj, w którym panują odmienne zasady niż w Polsce, nie mówiąc już o barierze językowej, która może stanowić poważną przeszkodę podczas składania dokumentu i chęci skorzystania z ulg podatkowych. 

Aby uniknąć kar za niedotrzymanie terminu czy błędne wypełnienie deklaracji podatkowej, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, które specjalizuje się w szwedzkich podatkach. Jednym z nich jest KAM Redovisning AB, polskie biuro rachunkowe z 16-letnim stażem, które w imieniu swoich klientów rocznie składa ponad 3000 deklaracji. Korzystając z pomocy specjalistów, nie musisz się martwić ani barierą językową, ani nieścisłościami w deklaracji.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.