Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

KSeF już zintegrowany z e-mikrofirma. Niebawem aplikacja, a już teraz można zgłaszać uwagi do projektu ustawy

Projekt ustawy wprowadzającej e-Faktury, czyli znany już dobrze przedsiębiorcom KSeF, właśnie trafił do konsultacji publicznych. To ten moment, gdy można zgłosić swoje uwagi. Czas do 23 grudnia. Ministerstwo Finansów poinformowało również, że KSeF jest już zintegrowany z portalem e-mikrofirma.

Natomiast na swój debiut oczekuje aplikacja mobilna. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, dzięki niej każdy przedsiębiorca będzie mógł wystawiać i odbierać faktury, bez względu na miejsce, w którym się znajduje. Każda faktura przez KSeF będzie musiała być wystawiona obowiązkowo od stycznia 2024 roku. Rok 2023 to czas na zmianę myślenia o fakturach- przestawienie się na myślenie o udostępnianiu informacji o fakturach fiskowi w czasie rzeczywistym.

Gdzie i jak zgłosić uwagi do projektu?

Obowiązkowa e-Faktura jest na drugim etapie wdrażania. Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z systemu, ale nie muszą. Jesteśmy trzecim krajem Unii Europejskiej, obok Włoch i Francji, który wprowadza tego typu rozwiązanie.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wyjaśniła, że obecny system podatkowy nie pasuje do czasów, w których żyjemy. Cykliczne raportowanie nie wpisuje się w dzisiejsze społeczeństwo informacyjne. Dlatego w opinii minister finansów konieczne są zmiany. Projekt ustawy dostępny jest tutaj. Uwagi można przesyłać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl.

Co to jest e-mikrofirma?

Portal e-mikrofirma został zintegrowany z KSeF. Nie wszyscy jednak wiedzą, dla kogo jest przeznaczony i jakie spełnia funkcje. E-mikrofirma to portal, który w 2020 roku zastąpił JPK_WEB. Do aplikacji można się zalogować korzystając m.in. z profilu zaufanego bądź bankowości elektronicznej. Z tego narzędzia mogą korzystać osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Służy do wystawiania faktur krajowych, zapisywania faktur zakupu, tworzenia ewidencji VAT, przesyłania JPK do Ministerstwa Finansów.

Z kolei aplikacja mobilna ma być odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców pracujących w terenie. Jak widać Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad projektem. Jeśli masz uwagi do projektu, zgłoś je, być może ułatwią życie wielu przedsiębiorcom.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.