Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Nadchodzi czas rozliczania PIT-ów. Ile czasu ma fiskus na zwrot nadpłaty podatku?

Każdego roku w tych samych miesiącach podatnicy rozliczają podatki. Standardowo od 15 lutego będzie można złożyć swój PIT. Do wyboru nadal są dwie opcje: papierowa i elektroniczna. Sposób złożenia zeznania podatkowego ma wpływ na okres oczekiwania na zwrot nadpłaty.

Najlepiej rozliczyć podatek za pomocą sprawdzonego programu, który umożliwia wysyłkę PIT-u przez internet. Dzięki temu jest szybciej, wygodniej, ale też jest mniejsze ryzyko popełnienia błędu w zeznaniu podatkowym. W programach do rozliczania PIT-ów jest zazwyczaj kilka opcji do wyboru, coś dla tych, którzy chcą to zrobić samodzielnie i droga dla tych, którzy chcą skorzystać z kreatora.

Kto otrzyma szybko zwrot podatku?

Fiskus zwraca nadpłatę w różnych terminach:

  • 30 dni, gdy podatnik ma kartę Dużej Rodziny,
  • 45 dni, gdy podatnik złożył PIT elektronicznie,
  • 3 miesiące, gdy podatnik złożył PIT w wersji papierowej.

Czas liczony jest od momentu złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym. W przypadku korekty zeznania podatkowego, niestety, ale czas biegnie na nowo od momentu złożenia korekty. Dlatego warto sprawdzić trzy razy poprawność wpisanych kwot. Poza tym, czy wszystkie dochody zostały ujęte, a podatek został właściwie wyliczony.

Do kiedy wpłata niedopłaty?

Nie zawsze PIT wskazuje nadpłatę. Zdarza się, że PIT pokazuje niedopłatę, co oznacza konieczność uregulowania wskazanej kwoty w urzędzie skarbowym. Może się tak zdarzyć, gdy suma dochodów z różnych miejsc jest na tyle wysoka, że podatnik wskakuje w drugi próg podatkowy.

Czas na zapłatę niedopłaty jest taki sam jak na złożenie rocznego zeznania, czyli ostatni dzień kwietnia. W tym roku z racji tego, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, mamy czas na złożenie zeznania do 2 maja. Tak samo na zapłatę niedopłaty. PIT można złożyć w lutym, marcu bądź kwietniu, a kwotę niedopłaty zapłacić w kwietniu. Ostateczny dzień w 2023 roku to 2 maja. Wysyłając przelew, warto zrobić to w takim terminie, by mieć pewność, że dotrze na rachunek urzędu skarbowego do 2 maja, mając na uwadze, że jest to długi weekend.

Rozliczony PIT możesz wysłać do urzędu bądź złożyć osobiście już 15 lutego. Im szybciej, tym szybciej nadpłata zostanie wysłana przez urząd skarbowy na konto podatnika.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.