Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Używasz Windowsa XP? Zaktualizuj system

Wsparcie od firmy Microsoft dla swojego starego, ale bardzo popularnego produktu zakończyło się niemal dwa miesiące temu. Mimo to nadal ok. 40% przedsiębiorstw używa tego systemu.

Koniec XP Specjaliści ostrzegają, że taki stan rzeczy może być bardzo niebezpieczny dla danych umieszczonych na komputerach z tym systemem. Microsoft, rezygnując z kontynuowania wsparcia dla tego produktu, zaprzestał wypuszczania aktualizacji. Co za tym idzie wszelkie błędy – w tym błędy bezpieczeństwa – nie są naprawiane. Dlatego komputery z tym systemem są łatwym celem ataków hakerów, ale też istotnie zwiększa się ich podatność na działanie wirusów.

Taka sytuacja może doprowadzić do poważnych problemów. Z jednej strony powstaje możliwość wypłynięcia firmowych danych poza jej siedzibę. Z drugiej zaś istnieje zagrożenie bezpowrotnego utracenia tych danych w wyniku działania złośliwego oprogramowania. 

Firmy powinny jak najszybciej przenieść się na któryś z nowszych systemów operacyjnych. W dłuższej perspektywie czasu jest to wręcz konieczne. W grę wchodzą również alternatywne systemu, takie jak np. darmowe Ubuntu. Jego minusem może być jedynie niekompatybilność z częścią oprogramowania używanego w systemach Microsoftu. Jeśli jednak w przedsiębiorstwie używa się głównie tzw. pakietu biurowego (Word, Excel, PowerPoint itp.), to jego odpowiedniki znajdują się w tym systemie – rozważenie przejścia na ten system staje się więc uzasadnione.

A co, jeśli koniecznie chcemy zostać przy Windowsie XP?
Istnieje taka możliwość przez jeszcze jakiś czas, ale najprawdopodobniej nie dłużej niż rok. Niektóre firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe postanowiło zarobić na decyzji Microsoftu i samemu poprowadzić wsparcie dla tego systemu jeszcze przez jakiś czas. Można również zwiększyć bezpieczeństwo wprowadzając do ustawień kilka zasad, a w tym przede wszystkim usunięcie przywilejów administratora dla „normalnych” użytkowników oraz zaprzestanie wgrywania jakiegokolwiek nowego oprogramowania. No i oczywiście dobry antywirus to podstawa.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.