fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Jak firmy unikają zatrudniania pracowników?

Polscy przedsiębiorcy robią wszystko, by oszczędzić na zatrudnieniu pracowników. Koszty zatrudniania na umowę o pracę są tak duże, że około 1,35 milionów Polaków pracuje na umowy-zlecenia i umowy o dzieło, co w wielu przypadkach jest omijaniem przepisów. Niektóre firmy wymuszają na pracownikach konieczność założenia własnej działalności gospodarczej.

 

Podpisywanie umowyW ten sposób zatrudniani są pracownicy we wszystkich branżach, nawet w fabrykach. Mimo tego, że umowy w jednej z firm z Dolnego Śląska były prawidłowe, Inspekcja Pracy stwierdziła, że nie gwarantują one pracownikom odpowiedniego zabezpieczenia. Takich przypadków jest znacznie więcej. 

 

Pracownik, czy zleceniobiorca?

O tym, czy osoba jest pracownikiem, czy zleceniobiorcą, decyduje rzeczywista relacja w pracy. Gdy osoba musi codziennie pojawiać się w pracy i jest odpowiedzialna za mienie, trudno nazwać to inaczej, niż stosunkiem pracy. Niewielu zleceniobiorców dochodzi swoich praw przed sądem, ponieważ boją się o to, że stracą źródło utrzymania. 

Pracodawcy coraz częściej zabezpieczają się przed sądem, pisząc w umowie, że nie są oni zainteresowani zatrudnieniem pracownika na zwykłych warunkach. 

 

Jak rozwiązać ten problem?

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta – koszty zatrudnienia pracownika na zwykłą umowę są bardzo wysokie. Na zwiększenie zatrudnienia może pozytywnie wpłynąć na przykład obniżenie składek ZUS. Fala kontroli pracodawców i podwyższenie płacy minimalnej wpłynie jedynie na zwiększenie bezrobocia i znalezienie nowych sposobów na omijanie przepisów.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.