fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Urzędy skarbowe działają coraz precyzyjniej

Polskie urzędy skarbowe przeprowadzają mniej kontroli, ale są one za to znacznie bardziej precyzyjne. Według Ministerstwa Finansów, w 2014 roku kontroli było aż o 11 tysięcy mniej, niż w roku ubiegłym.

 

Podatek VATMimo tego fiskus wykrył dwa razy większą kwotę podatku VAT, która powinna być odprowadzona na rzecz państwa. Według specjalistów od podatków, każda osoba, która ubiega się o zwrot podatku, może być pewna kontroli lub innej formy zainteresowania ze strony skarbówki.

 

Kiedy będziemy mieli kontrolę?

Urzędy skarbowe kontrolują przede wszystkim te firmy, które upominają się o zwrot dużej kwoty podatku VAT. Kontrole dotyczą także firm, które sprzedają towary za granicę lub… odnotowały spadek sprzedaży, ale mają takie same koszty. Jak widać, nieszczęścia chodzą parami i gdy na rynku jest zastój, możesz liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami.

Specjaliści uważają, że takie metody kontroli stosowane przez urząd skarbowy sprawiają, że przedsiębiorcy obawiają się zwrotów podatku. Często kontrolowane są także te firmy, które są opodatkowane zerową stawką VAT i obracają towarami wewnątrz Unii Europejskiej.

Duża skuteczność ściągania nienależnych zwrotów podatku VAT powinna cieszyć, jednak w wielu przypadkach jest tak, że pokrzywdzeni są uczciwi przedsiębiorcy. Kontrola to nie tylko ryzyko kary, ale także utrudnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa i duży stres dla jej właściciela. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców stara się unikać sytuacji, które mogą prowadzić do kontroli. 

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.