fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Kiedy można zwolnić chronionego pracownika

Kobiety w ciąży i osoby w wieku przedemerytalnym są pracownikami chronionymi. Są jednak okoliczności, kiedy takiego pracownika można zwolnić bez narażania się Inspekcji Pracy.

 

Pracownik przed emeryturąKobietę w ciąży można zwolnić wtedy, gdy pracuje na okres próbny i wynosi on mniej niż miesiąc. Może być ona zwolniona także wtedy, gdy utraci uprawnienia, które są konieczne do wykonywania pracy lub ciężko naruszy swoje obowiązki, jako pracownik. Jeśli firma jest likwidowana lub pracodawca ogłosi upadłość, wtedy zwolnienie takiej pracownicy wymaga zgody organizacji związkowej.

 

Pracownik przed emeryturą

Ochrona takiego pracownika nie obowiązuje, jeśli ma on prawo do renty z tytułu niezdolności do wykonywania pracy. Można go zwolnić także wtedy, gdy naruszy swoje obowiązki (podobnie, jak w przypadku kobiety w ciąży). 

Polacy bardzo często nie wiedzą, jakie prawa i obowiązki ma pracownik w okresie, kiedy jest chroniony przed zwolnieniem. Każdy przypadek naruszenia prawa pracy, narażenie pracodawcy na zniszczenie mienia lub utrata uprawnień powoduje, że pracownik może stracić pracę. Pracodawca może zwolnić pracownika w ciągu miesiąca od momentu, w którym dowiedział się o naruszeniu przepisów, a jeśli minie więcej czasu, pracownik może się odwoływać od decyzji.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.