fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

„Konstytucja Przedsiębiorców” zagrożona

Chucznie ogłaszana nowelizacja prawa dot. działalności polskich przedsiębiorców najprawdopodobniej nie wejdzie w życie.

 

Sejm RPNowy projekt Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawierał kilka istotnych zmian, o których pisałem już w sierpniu. Były to przede wszystkim:

  1. założenie, że przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, o ile nie są one zabronione prawem,
  2. przyjmowanie wykładni prawa korzystnej dla przedsiębiorcy w przypadku powstania wątpliwości interpretacyjnej.

Ważnym aspektem było również napisanie ustawy od nowa, dzięki czemu prawo dla przedsiębiorców miało stać się jasne (jaśniejsze od starej ustawy z nakładanymi na nią wieloma późniejszymi zmianami).

Projekt ustawy może zostać odrzucony już dzisiaj przy pierwszym czytaniu w Sejmie. Wniosek o to złożył PiS. Przeciwko jest PO, PSL i RP – projekt powinien więc przejść dalej. Okazuje się jednak, że nawet jeśli się tak stanie, to proces legislacyjny ułożył się tak, że ustawa nie będzie mogła zostać wprowadzona w tej kadencji sejmu.

Pozostaje pytanie, czy Rząd celowo zgłosił projekt w takim terminie, aby nie zdążyć przed wyborami? Jeśli tak, to jest to element kampanii wyborczej i to na poziomie szantażu: „wprowadzimy bardziej przyjazne prawo dla przedsiębiorców, jeśli zostaniemy ponownie wybrani”. Jeśli zaś nie było to zagranie celowe, to również niezbyt dobrze świadczy o panującej nam władzy, bo terminarze posiedzeń sejmu oraz czas pracy wszelkich organów biorących udział w procesie legislacyjnym były przecież znane...

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.