fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Ciekawe wnioski z ankiety BCC

Pod koniec zeszłego roku Business Center Club przeprowadził ankietę wśród zrzeszonych przedsiębiorców. Wynikło z niej kilka ciekawych wniosków.

 

Biznesman z BCCBadanie dotyczyło kondycji firm w latach 2015 i 2016. Z wyników można wnioskować o pozytywnych nastrojach wśród przedsiębiorców. Większość z nich określiła kondycję swojej firmy jako dobrą (56%) albo bardzo dobrą (26%). W tym roku zaś spodziewają się oni w dodatku polepszenia sytuacji! I to mimo zwiększenia obciążeń podatkowych – o czym przekonanych jest ponad 2/3 ankietowanych. Ma więc być dobrze, mimo trudności.

Jedno z pytań dotyczyło źródeł finansowania działalności i rozwoju. Ponad połowa firm nadal finansuje się z własnych środków. Tylko 16% z nich sięga do środków Unii Europejskiej. Z kolei co czwarta firma zrzeszona w BCC skorzystała z kredytu bankowego.

Ciekawa jest lista największych przeszkód w prowadzeniu działalności. Na pierwszym miejscu znalazły się trudności z pozyskaniem pracowników o właściwych kwalifikacjach (pytanie czy nie ma w Polsce kadry, czy też wymagania pracodawców są bardzo duże).  Na drugim miejscu znaleźć można presję konkurencji na cenę, co zmniejszało zyski firm. Dopiero na trzecim miejscu pojawiła się „nadmierna biurokracja”. Listę uzupełniały: działalność szarej strefy, niekorzystny kurs złotego oraz niesprawność wymiaru sprawiedliwości. 

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.