fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Faktoring coraz bardziej popularny

Z opublikowanych właśnie statystyk wynika, że liczba firm korzystających w Polsce z faktoringu wzrosła – w porównaniu z zeszłym rokiem – o całe 13%.

PLN

Tak zwane zatory płatnicze bywają dużym problemem dla wielu przedsiębiorców – również, a może nawet zwłaszcza tych z sektora MŚP. Opóźnienia w opłacaniu przez kontrahentów wystawianych przez nas faktur mogą oznaczać spore kłopoty. Jak sobie z tym radzić? Jednym z rozwiązań jest faktoring. Usługa ta polega na tym, że przesyłamy do firmy faktoringowej wystawione przez nas faktury i od razu otrzymujemy zapłatę. Ta firma z kolei egzekwuje ją od naszego kontrahenta. To bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak trzeba dla niego zrezygnować z pewnej części otrzymywanych wpływów – zazwyczaj jest to kilka procent.

Według publikacji „Barometr EFL” w pierwszym kwartale tego roku z tego rodzaju świadczeń korzystało 6870 firm (w porównaniu z 6071 w I kw. 2015). W tym czasie łączna wartość obrotów firm faktoringowych w Polsce wyniosła 35 mld PLN. Jak więc można wywnioskować, firmy korzystają z tego rodzaju usług przy fakturach opiewających na duże kwoty (bez których nie są w stanie sprawnie funkcjonować – jest to rodzaj zabezpieczenia).

W sektorze MŚP faktoring nadal nie jest popularny. Można wręcz powiedzieć, że należy do rzadkości, chociaż istnieją oferty kierowane do małych firm. Tendencja jest jednak wzrostowa, więc warto wiedzieć jakie są możliwości.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.