Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Podatkowa rewolucja: likwidacja PIT, CIT i ZUS oraz jedna stawka VAT

Jeszcze nie opadły emocje związane z ideą jednolitego podatku, a padają już nowe pomysły na system podatkowy. Tym razem nie chodzi o zmiany, a prawdziwą rewolucję.

Serwis WP Money ustalił, że posłowie PiS pracują nad projektem nowego systemu podatkowego we współpracy z m.in. Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców i swoje pomysły przedstawili już rządzącym, w tym ministrowi Morawieckiemu. Projekt zakłada wiele zmian – największymi z nich miałyby być: likwidacja CIT, mniejsze opodatkowanie pracy oraz ustanowienie jednej stawki VAT na poziomie 16,25 proc.

 

Opodatkowanie pracy – ma być lżej

W ramach największych zmian podatkowych zaproponowano znaczne obniżenie kosztów pracy. Propozycja zakłada likwidację PIT, ZUS (w tym również składki zdrowotnej i na Fundusz Pracy). Zamiast tych obciążeń miałby pojawić się jeden podatek od funduszu płac – wynoszący 25 proc. Podatek byłby jednakowy dla każdego pracownika, bez względu na wysokość jego wynagrodzenia i rodzaj umowy.

Wprowadzenie takich zmian skutkowałoby w wielu wypadkach znacznym obniżeniem kosztów pracy. Posłowie chcą, by skorzystali na tym pracownicy. W związku z tym zakładają wprowadzenie zakazu sztucznego zaniżania pensji: pracodawca miałby ponosić koszty pracy danego pracownika na obecnym poziomie, a podwyższeniu miałoby ulec wynagrodzenie netto.

 

Podatki dla przedsiębiorców

Projekt zakłada likwidację CIT i zastąpienie go podatkiem obrotowym, który miałby obejmować wszystkie spółki prawa handlowego, niezależnie od ich wielkości. Jest propozycja, by podatek od obrotu był na poziomie 1,3-1,5 proc. (dla banków i instytucji finansowych – 0,5 proc.).

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie musieliby płacić składek ZUS – to podobieństwo do propozycji jednolitego podatku ministra Morawieckiego. Składki na ZUS zostałyby zastąpione ryczałtowym podatkiem od usług publicznych, który wynosiłby 25 proc. średniego wynagrodzenia (czyli ok. 550-600 zł).

 

VAT w na jednym poziomie

Pomysłodawcy projektu chcą zapobiegać wyłudzeniom VAT, związanym przede wszystkim ze stawką 0 proc. Proponują więc wprowadzenie jednej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 16,25 proc. Jednocześnie firmy osiągające roczne obroty na poziomie 150-200 tys. nie musiałyby płacić podatku VAT.

 

Przedstawiona propozycja to prawdziwa rewolucja w obecnie obowiązującym systemie podatkowym. Specjaliści zgodnie twierdzą, że jej wprowadzenie znacznie uprościłoby podatki.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.