fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Co pakiet ułatwień dla przedsiębiorców zmieni w prawie budowlanym?

Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców zakłada zmiany w wielu obszarach prawnych. Zmianom nie oprze się również prawo budowlane.

Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało wprowadzenie zmian już od początku 2017. Nowelizacja czeka bowiem już tylko na podpis Prezydenta. Jej główny cel to przyspieszenie rozpatrywania zgłoszeń robót budowlanych oraz wprowadzenie szeregu prac, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

To właśnie poszerzenie listy robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia było głównym zadaniem stawianym przez autorów projektu. Nie będzie teraz wymagała tego m.in. budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni do 35 m2, zjazdów z dróg krajowych czy zatok parkingowych właśnie na tych drogach.

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że zmiany w prawie pozwolą również na skrócenie rozpatrywania zgłoszeń robót budowlanych. Obecnie trwa o 30 dni, ma być skrócone do 21. Przyspieszeniu mają ulec również postępowania wyjaśniające katastrofy budowlane. Nowelizacja zakłada bowiem, ze w przypadku takiej katastrofy wszystkie budynki i elementy budowlane, które zostały w niej uszkodzone będą ujęte w jednym postępowaniu prowadzonym przez nadzór budowlany.

Specjaliści oceniają, że zmiany te sprawią, że łatwiej będzie prowadzić inwestycje budowlane. Należy jednak pamiętać, że już od dłuższego czasu prowadzone są prace nad zupełnie nowymi przepisami prawa budowlanego i to po ich wprowadzeniu będzie można ocenić, czy przyniosły nie tylko przedsiębiorcom, ale wszystkim planującym budowy, znaczne korzyści i ułatwienia.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.